Sağduyulu Kripto Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Sağduyulu Kripto Alım Satımı Nasıl Yapılır?
Sağduyulu Kripto Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Kısa Özet

Alım satımları sağduyuyla yapmak, kripto alırken ya da satarken bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Sağduyulu alım satımın büyük bir bölümü doğru planlamayı içerir. Bir alım satım planı oluşturmanız, ileride yapacağınız işlemlerin sorumluluğunu üstlenmenizi sağlayabilir.

Kararlarınızı sakin bir kafayla alarak duygularınızın alım satımlarınızı etkilemesini engelleyebilirsiniz. Kendi araştırmanızı yapmaya, portföyünüzü çeşitlendirmeye, stop-limit emirleri kullanmaya ve mümkün olduğunca FOMO’dan (fırsatları kaçırma korkusu) kaçınmaya da özen göstermelisiniz. 

Giriş

Ne kadar alım satım yaptığınızdan bağımsız olarak bu alım satımları sağduyulu bir şekilde yapmanız en doğru yaklaşımdır. Basit ipuçları ve yöntemlerle gereksiz riskleri azaltabilir ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar bir tutarla alım satım yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Bazı kişiler kolayca kendini kaptırabilir. Alım satımlarınızı nasıl daha iyi idare edebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, doğru limitlerinizi belirlemeniz ve genel anlamda sağduyunuzu geliştirmenizde rehberimiz size yardımcı olabilir.

Sağduyulu alım satım nedir?

Sağduyuyla kripto alım satımı yapmak, yalnızca ne kadar aldığınızı ve sattığınızı takip etmenizden çok daha fazlasıdır. Duygularınızla hareket etmek yerine alım satıma yönelik davranışlarınızı kontrol etmelisiniz. Ayrıca sorumluluk sahibi olmalı ve alım satım işlemlerinizin size gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığını anlamalısınız.

Kripto paralarla farklı birçok yoldan yatırım ya da alım satım yapabilirsiniz. Alternatives like futures and margin trading can provide large returns through leverage but are riskier. Bazı kişiler, bu araçları sağduyulu bir şekilde kullanmada zorlanır. Spot piyasasından kripto satın almak ve HODLing yapmak daha güvenli bir seçenektir ve sizin risk profiliniz için daha uygun olabilir.

Sağduyulu kişiler, sorumsuz alım satım işlemlerine yol açabilecek davranış ve faaliyetlerden kaçınır. Sağduyulu kripto alım satımının büyük bir bölümü, karar verme süreçlerinin ne zaman olumsuz etkilenebileceğini fark edebilmektir. Bu beceri zamanla ve deneyimle edinilir. Alım satıma yeni başlayanların fevri alım satımlar yapması ya da hislerine göre hareket etmesi yaygındır. Bundan mümkün olduğunca kaçınmanız doğru olur.

Binance, insanların sağduyulu alım satımlar yapmasına nasıl yardımcı olur?

Binance, kullanıcıları en iyi uygulamalar konusunda eğitme ve rehberlik etme sorumluluğunu ciddiye almaktadır. Binance, sağduyulu kripto ürünleri yaratmanın yanı sıra kullanıcılarının alım satım işlevlerine yönelik testlerden geçmesini zorunlu kılan ilk kripto para borsasıdır. Binance Academy de yatırım ve alım satım yapmanın daha güvenli yolları konusunda dünyanın her yerinden milyonlarca okuyucusunu aktif bir şekilde eğiten ücretsiz bilgiler paylaşmaktadır. Kripto para yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar, tarafsız ve kapsamlı raporlar için Binance Research‘ü de okuyabilir.

Binance, risk altında olabilecek kullanıcılara yardımcı olmak için bağımlılıktan kurtulmayı sağlayabilecek bazı özelliklere de sahiptir. Örneğin Binance, arka arkaya kayıplar yaşamanız durumunda alım satım faaliyetlerinizi geçici olarak durdurabilir. Bu sistem, fevri alım satım davranışlarıyla mücadele etmeye yardımcı olur. Bu yaklaşım, Binance’in Sağduyulu Alım Satımı Ciddiye Aldığının göstergelerinden yalnızca biridir.

Sağduyulu Alım Satım sayfamızdan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Sağduyulu kripto alım satımı yapmanıza yardımcı olacak 8 ipucu

Kripto para alım satımlarını sağduyuyla yapmak, alım satım davranışlarınızı birden fazla açıdan yönetmenizi gerektirir. Al ve sat tuşlarına basmak, sağduyulu yaklaşımın ne başı ne de sonudur. Rutininize aşağıdaki ipuçlarının mümkün olduğunca çoğunu eklemeye çalışın. Dikkate alınması gereken pek çok tavsiyede bulunuyormuşuz gibi gelebilir, fakat bunlar alım satım becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Alım satım hesabınızı ve cüzdanınızı güvene alın

Alım satım yapmaya başlamadan bile önce yapabileceğiniz en iyi şey hesabınızı güvene almanızdır. İşlemlerinizi ne kadar sağduyuyla planlarsanız planlayın fonlarınız, hesabınız ya da şifreniz ele geçirilirse diğer şeylerin hiçbir önemi kalmaz. Bunu yapmanın iki faktörlü doğrulama (2FA) kullanma, güçlü bir şifre belirleme ve çekim adreslerini beyaz listeye alma gibi farklı yolları vardır. Kriptolarınızın SAFU kaldığından emin olmak için Binance Hesabınızın Güvenliğini Artırmanız İçin 15 İpucu makalesini daha önce paylaşmıştık.

Harici bir kripto para cüzdanı kullanıyorsanız, aynı kurallar özel anahtarlarınız için de geçerlidir. Nasıl banka hesap bilgilerinizi paylaşmıyorsanız, özel anahtarınızı ya da kurtarma cümlenizi de başkalarıyla paylaşmamalısınız. İhtiyaçlarınıza ve güvenlik seviyenize bağlı olarak önerdiğimiz Binance Smart Chain cüzdanları listemizden bir dijital cüzdan seçebilirsiniz. Ayrıca ekstra fonlarınızı bir donanım cüzdanında saklayarak da güvende tutabilirsiniz.

Bir alım satım planı oluşturun

Duygularınızın alım satımlarınızı etkilemesini engellemenin en iyi yolu bir plan yapmak ve o plana sadık kalmaktır. Böylece ani kazançlar, kayıplar, söylentiler ya da FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) karar verme süreçlerinizi bozamaz. Peki, bir alım satım planına neler dahil edilmelidir?

Planınız, yapmak istediğiniz alım satımların türünü, alım satım koşullarını ve alım satım hedeflerinizi genel hatlarıyla belirlemelidir. Limitlerinizi de risk profiliniz ve alım satım stiliniz belirleyecektir. Alım satım planınızı sakin bir kafayla oluşturmalı ve ileride de kararlarınıza uygun hareket etmekten mutluluk duymalısınız. Alım satım planınızda şunlar yer alabilir:

 • Belirli işlemler için giriş ve çıkış fiyatları
 • Toplam sermayenizin bir yüzdesi olarak maksimum yatırım tutarı
 • Portföyünüzün ne kadar çeşitlendirilmiş olduğu
 • Kripto varlık dağılımınız
 • Alım satımı yapmayı ne zaman sonlandıracağınız (zaman, hacim vb.)
 • Maksimum kayıp
 • Alıp sattığınız ürünler ve varlıklar

Stop-limit emirleri kullanın

Alım satımlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için Binance’te stop-limit emirlerini kolayca kullanabilirsiniz. Her zaman 7/24 ekran karşısında olamazsınız ve kriptonun çok oynak olmasından dolayı beklenmedik kayıplarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yüksek miktarda kriptoyu oynaklığa karşı korumasız bırakmak, alım satım yapmanın sağduyulu bir yolu değildir. Alım satım planınızı oluşturduktan sonra bu plana uymak için stop-limit emirlerini kolayca kullanabilirsiniz.

Örneğin, 15.000 USD’den 1 Bitcoin (BTC) aldığınızı ve Bitcoin’in şu anki fiyatının 40.000 USD olduğunu varsayalım. Fiyat düşerse, 30.000 USD’nin altına satış yapmamayı garanti altına almak istiyorsunuz. Bu da size 15.000 USD kar bırakacak. Bunu otomatik hale getirmek için bir stop-limit emri verebilirsiniz.

Öncelikle, stop fiyatını 32.000 USD olarak belirlersiniz. Bu, limit emrinizi tetikleyecek fiyattır. Ardından da limit fiyatınızı 30.000 USD olarak belirlersiniz. Yani, stop fiyatına ulaşılırsa 1 BTC’niz 30.000 USD’den ya da daha üzerinden satılacaktır.

Stop fiyatı ve limit fiyatı arasında bir fark bırakmanız stop-limit emrinizin gerçekleştirilmesi ihtimalini artırır. Bu fark olmazsa, piyasa fiyatı emriniz gerçekleştirilmeden limit fiyatınızın altına düşebilir.

Stop-limit emrinizin gerçekleşeceği garanti olmasa da eğer gerçekleşirse, her zaman için belirlediğiniz fiyatı ya da daha iyisini alırsınız. Stop-limit emirlerinin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için Stop-Limit Emri Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Kendi araştırmanızı yapın

Binance Academy ve Binance Research aracılığıyla eğitim ve araştırma materyalleri sunuyor olsak da bu bilgiler analizinizin yalnızca başlangıç noktası olmalıdır. Bulduğunuz herhangi bir bilgiyi doğrulamak ve teyit etmek için kendi araştırmanızı yapmalısınız (DYOR).

Bu tavsiye hem borsa üzerinden alım satım ya da yatırım yaparken hem de Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ürünlerini kullanırken geçerlidir. Risk profilinizin ne olduğunu ve portföyünüze neyin uygun olduğunu en iyi yalnızca siz bilebilirsiniz. Yatırıma ya da alım satıma başlamadan önce paranızı nereye koyduğunuzu iyi bildiğinizden emin olmalısınız.

Portföyünüzü çeşitlendirin

Bir alım satım planı oluşturmaya karar verirseniz, riskinizi azaltmak için portföy çeşitlendirmesi yapmalısınız. Portföyde yalnızca bir ya da iki varlık tutmak genelde daha risklidir. Dolayısıyla, birden fazla varlık sınıfından farklı varlıklara yatırım yaparak birikimlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Kriptoda, varlık dağılımınızı belirleyerek başlayabilirsiniz. Yatırımlarınızı DeFi likidite havuzlarıstaking,  sabit coinler ve altcoinlere dağıtabilirsiniz. Tek bir varlık sınıfı üzerinde alacağınız riski azalttığınızda büyük kayıplar yaşama ihtimaliniz de azalır. Örneğin, yatırım yaptığınız bir likidite havuzundan geçici kayba uğrayabilir, fakat staking’den elde ettiğiniz kazançla kayıplarınızı dengeleyebilirsiniz.

Daha sonra bu farklı varlık sınıfları arasında çeşitlendirme yapabilirsiniz. Sabit coinlerde, portföyünüzün genel riskini daha da azaltmak için BUSDUSDT ve PAXG tutabilirsiniz. Fakat bunlar yalnızca birkaç örnektir. Kripto portföyünüzü planlamanızın birden fazla sağduyulu yolu vardır.

FOMO’dan kaçının

Fırsatları Kaçırma Korkusunu (FOMO) birçok yatırımcı hisseder. Fakat FOMO’nun işlemlerinizi nasıl etkilediği konusunda dikkatli olmalısınız. Bir yatırım fırsatını kaçırma korkusu limitlerinizi ve alım satım planlarınızı ani kararlarla göz ardı etmenize neden olabilir. Artık internet, sosyal medya ve diğer iletişim kanalları aracılığıyla çok büyük miktarda bilgiye ulaşabiliyor olmamız hepimizi bu riske açık hale getirmektedir.

İnternet üzerinden araştırmalar yapmak ve iyi yatırım fırsatları bulmak mümkün olsa da shilling’e (coinin reklamını yaparak tavsiye etmek) karşı her zaman dikkatli olmalısınız. Art niyetli kullanıcılar, coinlerini ya da projelerini bunların gerçek değeri ne olursa olsun yüceltebilirler. Shilling yapanlar FOMO’dan faydalanır ve yatırımcıların duygularını manipüle eder. Daha önce duymadığınız bir fırsatı kaçırıyormuş hissine kapılırsanız, paranızı riske atmadan önce projeyi araştırmak için biraz zaman harcamanız faydalı olacaktır.

FOMO’ya neden olabilecek birçok şey vardır. Bunları bilmeniz, nelerin tetikleyici olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Sosyal medya: Twitter, Telegram, Reddit ve diğer sosyal platformlar söylentiler, yanlış bilgiler ve shilling yapanlarla doludur. Her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız. Birçok fenomen, projeleri ve altcoinleri tanıtmak için para alır ve dolandırıcılar da fonlarınızı çalmak için FOMO’nuzdan istifade edebilir.
 • Kazançlar: Yaptığınız işlemlerden arka arkaya kazanç elde ettiyseniz, bu kazançlarla dikkatsiz davranmak cazip gelmeye başlayabilir. Becerilerinize aşırı güveniyor olmanızdan dolayı da kötü tercihler yapmaya başlayabilirsiniz. Yüksek miktarda kar etmeniz bile diğer “büyük” yatırım fırsatlarına yönelik FOMO’nuzu artırabilir.
 • Kayıplar: Kayıpları yerine koyma çabasıyla FOMO’nuz artabilir. Bir pozisyona girebilir, kayıp yaşadıktan sonra pozisyondan çıkabilir ve FOMO yüzünden tekrar aynı pozisyona bile girebilirsiniz. Bunların her ikisi de daha da büyük kayıplarla sonuçlanabilir.
 • Dedikodu ve söylentiler: Diğer yatırımcılardan ya da internetten duyduğunuz bilgiler bir yatırımı cazip hale getirebilir. Fakat söylentiler, yatırım tavsiyeleri ya da popüler bir kripto paraya yönelik öneriler sağlam bir araştırma ve analizin yerini hiçbir zaman almamalıdır.
 • Oynaklık: Her iki yönde de büyük fiyat oynamaları kar etme fırsatları sunar. İster yatırım yapıyor ve fiyatın yükselmesini umut ediyor ister kripto para piyasası düşerken kısa pozisyon açıyor olun kendinizi kolayca kaptırabilirsiniz. Bir ayı piyasasını yatırım yapmak için iyi bir fırsat olarak görebilir, fakat sonuçta kendinizi düşen bir bıçağı tutmaya çalışırken bulabilirsiniz.

Son Söz

Herkes alım satımlarını sağduyulu bir şekilde yapmalıdır ve buna borsalar da dahildir. Binance, yatırımcıları doğru tercihler yapmaya yönlendirmedeki rolünü ciddiye almaktadır. İster dijital varlık ister hisse senedi ya da emtia alım satımı yapıyor olun her zaman için uygun risk yönetimi stratejilerini uygulamalı ve kendi araştırmanızı yapmalısınız. Alım satım faaliyetleriniz konusunda kaygılanıyorsanız, aşırı stresli hissediyorsanız ya da karşılayabileceğinizden daha fazla para kaybediyorsanız Binance Müşteri Hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Binance