Home Gündem Porsche Cayenne E-Hybrid Sağlam Özellikleri ile Geliyor!

Porsche Cayenne E-Hybrid Sağlam Özellikleri ile Geliyor!

Porsche’nin elektrikli araç dünyasına olan yatırımlarını çok hızlı bir şekilde seyrediyoruz. Sırasıyla modellerine getirdiği hibrit motorun yanı sıra, tamamı elektrikli araçlar üzerine de yoğunlaşmıştı. Spor sedan Mission E‘nin gösteriminden sonra E Cross Turismo CUV ile gelecekte ne olacağını bizlere göstermişti. Panamera 4 E – Hybrid ile başlayan sürece Cayenne’de böylelikle dahil edilmiş oldu. Alınan güç oranlarına baktığımızda elektrikli ile benzinin bir araya getirilişi profesyonelce gerçekleştirilmiş. Aslında Alman markanın asıl demek istediği ve yeni nesil Cayenne’de aktarmak istediği sürüş modları ve hibrit motorla neler yapabileceği!

Porsche’nin genel görünümünde fazla bir değişim yapılmamış.

Porsche’nin PHEV serisi oldukça popüler. Bu durumun farkında olan Alman üretici, aynı başarıyı gelecekte de devam ettirebilmek için 2019 Cayenne E-Hybrid’i tanıttı. 2019’un ilk aylarında satışa çıkacak hibrid model, Amerika’da 79,900 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 2019 Cayenne E-Hybrid’in kaputunun altında turboşarjlı 3.0 litre V6 ünite yer alıyor. Bu ünite, 335 beygir güç ve 450 Nm tork üretiyor. Araçta ayrıca bir elektrikli motorun 134 beygir güç ve 400 Nm tork üretmesine imkan veren 14.1 kWh lityum iyon batarya paketi de yer alıyor. Bu sayede hibrid Cayenne’in ürettiği toplam güç 455 beygire ulaşıyor.

Performans tarafındaki değerlere bakacak olursak, 2019 Cayenne E-Hybrid 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlıyor ve maksimum 252 km/s hıza ulaşabiliyor. Bu değerler de aracın önceki Cayenne S E-Hybrid’e göre biraz daha geliştirildiğini gösteriyor. Aynı bataryanın geliştirilmiş versiyonu Porsche’nin yeni hibridinde önceki Cayenne S E-Hybrid’de kullanılan batarya paketinin aynısı kullanılıyor. Fakat yapılan güncellemeler sayesinde artık daha yüksek kapasite ve iyileştirilmiş enerji yoğunluğuna sahip olarak kendini gösteriyor. Bu gelişim, 2019 Cayenne E-Hybrid’e NEDC standartlarına göre 44 km elektrikli menzil sağlıyor. Cayenne, sadece elektrikli motoru kullanırken maksimum 133 km/s hıza ulaşabiliyor.

Aynı bataryanın geliştirilmiş versiyonu Standart olarak 3.6 kW şarj cihazı kullanan Cayenne’in tamamen şarj olması yaklaşık 8 saati buluyor. Opsiyon olarak satın alınabilecek 7.2 kW cihaz ile bu süre yaklaşık 2 saate kadar indirilebiliyor. Aracın dış tasarımındaki farklılıklar arasında PHEV olduğunu belli eden asit yeşili fren kaliperleri ve aynı renkteki rozetler yer alıyor.

Ayrıca araçta şarj girişini içeren ikinci bir yakıt kapağı bulunuyor. Bu ufak değişimler kabin tarafında da asit yeşili detaylar ve hibrid özelliklerine odaklanan ekranlarda kendisini gösteriyor. Bu ekranlar, enerji kullanım seviyesi gibi detayları sürücüye aktarıyor. Hibrid modelde ayrıca Porsche aktif süspansiyon yönetim sistemi, Sport Chrono Package ve yardımcı kabin havalandırma sistemi gibi ek standart ekipmanlar yer alıyor. Alman üretici, Cayenne E-Hybrid ile birlikte bu seriye yayılacak bir takım yeni özelliklere de giriş yapıyor. Bunlar arasında ısıtmalı ön cam, baş üstü göstergesi ve masaj özelliğine sahip koltuklar yer alıyor. Müşteriler ayrıca opsiyonlar arasında 22 inçlik jantları da tercih edebiliyor. 2019 Porsche Cayenne E-Hybrid, 2019’un ilk aylarında satışa çıkacak ve Avrupa’da 79,000 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here