Nomos, Ahoi Neomatik

Baselworld 2017’nin en başarılı markalarından biri olarak gördüğümüz Nomos, Ahoi Neomatik serisine eklediği canlı kadran renkleriyle büyük beğeni toplamıştı. Rengarenk modelleriyle Nomos Ahoi Neomatik sizlerle.

Nomos Ahoi Neomatik modelleri 36.3mm çapında paslanmaz
çelik kasalarda sunuluyor. 9.55mm kalınlığıyla oldukça konforlu
bir kullanım vadeden kasanın tüm yüzeyi parlak şekilde
hazırlanmış. Ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camın
kullanıldığı kasanın arka kısmında ise yine orta bölümünde safir
kristal pencere bulunan paslanmaz çelik kapak yer alıyor. Uzun boynuz
tasarımı sayesinde kolda rahat ve dengeli bir duruş sergileyen kasanın
boynuz açıklığı da kasa çapına uygun şekilde 18mm olarak ayarlanmış.
Hemen hemen tüm Nomos modellerinde olduğu gibi oldukça sade ancak
işlevsel bir tasarım sunan kasanın ayar tepesi koruma kısımları biraz fazla iddialı
durmuş diyebilirim zira oldukça ince tasarlanmış bezel ile yan yana durduğunda bariz
kalınlık farkı hemen dikkati çekiyor. İşlevsellikten bahsetmişken özellikle belirtmekte fayda görüyorum; Nomos Neomatik serisi sunduğu 20ATM/200M su basıncına dayanıklılık değeri ile göz dolduruyor. Eğer benim gibi saatini kolundan neredeyse hiç çıkartmayan bir kullanıcı iseniz Neomatik tam size göre bir model. Modelin her iki yüzünde de safir kristal camlar yer alıyor.

Ahoi Neomatik serisinin kadran tasarımı da yine tipik Nomos çizgilerini taşıyor. İnce tercih edilmiş bir fontla yazılmış büyük rakamlardan ve baton markörlerden oluşan indeksler saatin hemen her açıdan rahat

okunmasını sağlıyor. İndekslerin inceliğinden ötürü SuperLuminova fosfor malzeme uygulama alanı biraz az kalmış. Bu durumun bir neticesi olarak karanlık ortamlardaki okunabilirlik için bir dalgıç saati performansı beklememek lazım. Kadranın saat 6 hizasında küçük saniye alt kadranı yer alıyor. Saniye kolu Neomatik yazısıyla aynı renkte tasarlanmış. Kırmızı kadranda neredeyse tamamen kaybolsa da seride yer alan modellerde oldukça sportif bir görünüm sunduğunu söyleyebiliriz.
Ahoi Neomatik serisinde yer alan modellere markanın kendi patentli kurma sistemi Nomos Swing System’a sahip Caliber Ref. DUW 3001 hayat veriyor. Tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sağlayan otomatik mekanizma safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

Açık gri tekstil kayış ve paslanmaz çelik toka ile gelen modeller eğer arzu edilirse aynı malzemeden yapılmış lacivert kayış ile de alınabiliyor.
3160,00 EUR fiyatıyla markanın genel ürün gamı içerisinde nispeten yüksek fiyatlı kabul edebileceğimiz Ahoi Neomatik serisi, dikkat çekici kadran renklerinin yanında kompakt boyutları ve in-house mekanizmaları ile jenerik tasarımlardan sıkılan veya mekanik saatlerin geleneksel değerler üzerine kurulu dünyasına biraz daha eğlenceli bir model ile giriş yapmak isteyen kullanıcılar için ideal bir koleksiyon.

Kaynak: Boss Life Dergi