KYK burs başvuru sonuçları ne zaman ve hangi gün açıklanacak? KYK kredi ve burs sonuçları için tarih belli oldu mu?

KYK burs sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milyonlarca üniversite öğrencisinin eğitim hayatlarında maddi olarak rahatlamalarını sağlayacak olan ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen ücret için başvurular yapıldı. Geçtiğimiz sene Kasım ayının ortalarında değerlendirilip açıklanan KYK burs sonuçları için ne zaman açıklanacak sorusu arama motorlarından yoğun olarak araştırılmaya devam ediyor. Peki, KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? Tarih belli oldu mu?

KYK burs ve kredi başvuru sonuçları üniversite öğrencilerinin son zamanlarda gündeminde yer alıyor. Milyonlarca kişinin merak ettiği soru ise kendilerine karşılık mı yoksa karşılıksız ücret mi çıktığı sorusu. Her sene Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere katkı amaçlı verdiği ücret için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Genel olarak kasım ayında belli olan bu ücret için açıklama yapılıp yapılmadığı ise yoğun olarak araştırılıyor. Peki, KYK burs sonuçları açıklandı mı? KYK burs sonuçları ne zaman açıklanır? Tarih belli oldu mu? İşte tüm detaylar…

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

KYK burs sonuçları için araştırmalar sürüyor. Haberimizin devamında Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bu ücret hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz…

KYK burs başvuruları 21 Ekim Pazartesi günü sona erdi ve milyonlarca öğrencinin gözü başvuru sonuçlarına çevrildi. KYK burs sonuçları hakkında henüz Kredi Yurtlar Kurumu’ndan yapılan bir açıklama gelmedi ancak geçen sene burs sonuçları 13 Kasım tarihinde açıklanmıştı. Bu sene de sonuçların yine bu tarihlerde açıklanması bekleniyor.

2019 KYK ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılında geçerli olan tutarlar aylık lisans öğrencileri için 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira olarak belirlenmişti. Bu sene herhangi bir zam olacağı ile ilgili bir bilgi ise bulunmuyor.

BURS VE KREDİ BAŞVURU SÜRECİ NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKİYOR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

Kaynak : Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here