İngiliz Kraliyet Ailesinin Son Üyesi!

Land Rover’ın İngiliz Kraliyet Ailesi için ürettiğini söyledikleri Ranger Rover’ın en yeni üyesi, ne Evoque kadar küçük ne de Vogue kadar büyük. İşte
karşısınızda tüm detayları ile Range Rover Velar!

Range Rover uzun zamandır merakla beklenen yeni SUV modeli Velar’ın ilk fotoları ortaya çıktı. Velar, ne Evoque kadar küçük ne de Vogue kadar büyük bir versiyon. Böyle bir modelin çıkacağını söylediklerinde tahminlerimiz Vogue ile Sport arasında olmuştu. Bu kısımda yanılarak Velar, Evoque ile Sport arasında bir model oldu. Range Rover Velar aslında otomotiv dünyasına yeni giriş yapmış bir model değildir.

1969 yıllarında prototip olarak tanıtılan ve kısa süreli de olsa üretime alınan bir versiyondu. Şimdi ise markasının ara modeli olarak imal edilmeye başlandı. Nedendir bilemiyoruz ama firmalar sürekli bir ara model çıkartma yarışına girdiler. Bu olaya sadece satış stratejisi adını verebiliyoruz.

İşin aslı Range Rover gibi markanın çıkartacağı her bir model enfes olacağı için satışlarında her hangi bir sıkıntı olmayacaktır. Sıkıntı olmaz dememdeki maksat, araştırmalarımızda bu gibi ara modellerin fazla tutmadığı içindir. Range Rover’ın yeni SUV aracı, kardeş firması Jaguar’ın altyapısında geliştirilmiş. Jaguar’ın F-Pace SUV modelinin platformunu paylaşıldığına kesin olarak bakılıyor. Velar da emin olduğumuz bir şey varsa, Range Rover’ın tüm incelik ve estetiğini yansıtacağıdır.

Bagajdan çamurluklara kadar gelen arka far grubu diğer modellerdeki gibi yatay şekilde yapılmış. Krom süslemeli ve saldırgan yapısını ortaya çıkartan difüzör de arka duruşunu tamamlayan öğelerden. Velar’ın anlamını merak edenler için de söyleyelim Latincede “kapalı” kelimesinin karşılığıdır. Yeni modelin az ve belirsiz resimlerine gerçekten uygun bir isim olmamış mı? Range Rover firması yoğunlaşma ve yatırımlarını tek bir noktaya, 4×4 SUV modellerine yaptığı için çıkartacağı versiyonları her daim sevilecektir. Velar, ilk olarak yukarıdan çekilmiş fotoğraf ile kendini gösterdi.

Casus fotolarını bir süredir görmüş olsak da, tabi ki emin olunabilecek bir açık vermediler.İç yapısı hakkında verilen tüyolar da Sport modelinin içinden bir farkı olmayacağı yönünde. Bir de arkaya doğru alçaltılmış tavan yapısının arka oturma pozisyonunda sıkıntı yaşatacağı yönünde bilgiler var. Diğer bir duyum ise Velar için hazırlanan ve en yeni eğlence paketlerine yer verilecekmiş.

Motor ünitesi olarak düşünülen 3.0 litre benzinli V6, 2.0 litre benzinli, 5.0 litre V8 SuperCharged ve 2.0 litre TD4 dizel ünitelere yer verileceği tahmin ediliyor. Aslında Evoque ile aynı üniteleri kullanması yüksek ihtimaller içerisinde.Velar’ın tahmini Avrupa çıkış fiyatını söyleyecek olursak, 100 bin £ civarlarında bekleniyor. Velar hakkında verebileceğimiz bilgiler aslında bu kadar. 1 Mart tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’ndan sonra daha detaylı bilgilere ulaşabiliriz. Velar hakkında yazdığımız haberlerin bir kısmı kesin olurken bir kısmı varsayımlardan ibarettir. Yorum ve görüşlerinizi lansmandan sonra yapabilirsiniz.

Kaynak: Boss Life Dergi