Deepfake

Bugün, insanları kolay bir şekilde manipüle edebilecek bir teknolojiden bahsedeceğim, ismi deepfake. Deepfake videolarda insanların yüzleri başka yüzlere dijital olarak monte ediliyor, bu videolar son günlerde o kadar gerçekçi hale geldi ki insanlara karşı bir silah olarak kullanılıyor.

YouTube’da amatör olarak yapılmış deepfake videolar mevcut. İnsanların yüz hareketlerini bilgisayar işliyor ve istenen bir görüntüdeki insanlardan birinin yüzüne monte ediliyor. Deepfake nedir kafanızda canlanmadıysa hemen örnek yerli bir video paylaşıp yazımıza devam edelim. Aman Tanrım isimli bir film var, başrolünde Jim Carrey oynuyor. Bu filmde Kemal Sunal’ın yüzü başrol oyuncusuna aktarılmış ve başrolde Kemal Sunal oynuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=tjJTnbq4k30

Sinema sektörü için çok önemli bir gelişme olan deepfake insanlık için büyük tehlikeleri de barındırıyor. Dünyada olmayan bir insanın yüzünü, sıfırdan üretebilir ve onu başrol oyuncusu yapabilirsiniz. Düşünsenize elinizde bir jön var ve hiç para ödemiyorsunuz.

Bazı firmalar ünlü kullanımı ile insanlara ulaşmaya çalışıyorlar, markalar ünlüleri reklamlarında oynatarak daha fazla insana ulaşmak istiyorlar ve onları marka yüzü yapıyorlar. Bazı markalar da marka yüzüne yüksek paralar vermek yerine kendi sanal marka yüzlerini üretiyorlar. Bunlardan örnekler vereyim biraz.

Deepfake ünlüler, özellikle de siyasetçiler için büyük bir bela haline geldi. Ünlü kişilerin yüzleri uygunsuz videolara yükleniyor ve tehdit ediliyor. Bu teknolojiden habersiz insanlar da buna inanacağı için durum kötüye gidiyor. Çamur at izi kalsın mantığı ile yapılan bu çalışmalarla ünlülerin başı dertte.

İnternete yüklediğiniz fotolara dikkat edin diyeceğim ama artık telefonunuz tuş kilidiniz yüz tanıma teknolojisi ile açıyor, zaten tüm yüzünüzü taradılar, bu veriler onların elinde, iş işten geçti anlayacağınız. Yeni medya okuryazarlığı anlatırken her okuduğunuza inanmayın diyorduk, şimdi de her gördüğünüze inanmayın diyoruz, peki neye inanacağız?

Farklı açılardan çekilmiş fotoğrafların işlenmesi ile o fotoğraftaki insanın yüzünü istediğiniz videodaki kişilerin yüzüne ekliyorsunuz, bu herkesi gerçekten çok korkutuyor. İşin kötü yanı bu teknolojinin kullanımı yakın zamanda herkese açık olacak ve herkes istediği montajı yapacak. Şu anda da yapanlar var ama kolay arayüzler ile Facebook kullanmak kadar basit olacak.

Temelini makine öğrenimi teknolojisinden alan bu teknikle hazırlanan videoların sahte olup olmadığını anlamak gittikçe zorlaşıyor. Bu videoların doğruluğunu kanıtlamak için milyonlarca dolar verilip yapılan programlar vardı ama son gelişmeler ile onlar da bir işe yaramıyor. Bu iş bugün eğlenceli gibi duruyor ama yarın bir dünya savaşı bile çıkarabilir. NTV’nin konu ile ilgili hazırladığı güzel bir video var, onunla size bugün de veda ediyorum.