Home Yaşam Bodrum’un En Popüler 10 Koyu

Bodrum’un En Popüler 10 Koyu

Yaz geldi artık güneye inme vakti…
Hepimiz deniz, kum, güneş üçlüsünü özledik. Bütün bir sene çalıştınız yoruldunuz şimdi yazın tadını çıkartma vakti. Bizde tatil severler için bu sayımızda özel bir dosya hazırladık:

Bodrum Koyları!

1) Torba

Bodrum merkeze 6 km uzaklıkta olduğu için Bodrum’un en çok tercih edilen koylarından birisidir. Çamların denizle buluştuğu, zeytin ağaçlarının yollara taştığı Torba, balık yemeyi sevenler için önemli uğrak yerlerinden birisi. Denizi oldukça sığ ve temizdir. Kapalı bir koy olduğu için en rüzgarlı zamanlarda bile denizi sakindir. Bu özelliği ile su sporu severleri kendisine çeker. Eskiden sadece küçük bir balıkçı koyuyken, son zamanlarda birçok tatil köyü ve otelin yatırım yapmak için tercih ettiği bir bölge haline

dönüşmüş durumda.

2) Bardakçı

Zeki Müren’in en sevdiği koy olduğu için Zeki Müren koyu olarak da bilinir. Bodrum ile Gümbet arasında yer alan sadece birkaç otelin bulunduğu küçük bir koydur. Bodrum merkezden kalkan küçük kayıkçı motorlarıyla veya karayoluyla ulaşım sağlanabilir. Bardakçı koyu mitolojik efsanelerde de geçen yerlerden birisidir. Bu koy ile ilgili bir söylence bize Hermafrodit efsanesinin anlatır. Ticaret tanrısı Hermes ve güzellik tanrıçası Afrodit’in oğlu Hermeafrodit bu koya gelir. Bu koyda yaşayan su perisi Salmakis onu görünce aşık olur. Aşkına karşılık göremeyen Salmakis de tanrılara yakararak Hermeafrodit’in bedeni ile kendi bedeninin birleşmesini sağlar. Böylece mitolojide hem erkek hem de kadın bedeninin özelliklerini taşıyan Hermeafrodit ortaya çıkar. Uzun çağlar boyunca Bodrumluların içme suyunu sağlayan yer olması sebebiyle Bardakçı koyu adını almıştır.

3) Bitez

Meşhur Çökertme türküsünde adı geçen koy. Bitez Yunanca bağlık bahçelik yer anlamına gelir. Mandalina bahçeleriyle meşhur koy bugünlerde Bodrum’un en önemli sörf merkezi halinde. Su sporları sevenlerin favorilerinden birisidir. Bodrum merkeze yaklaşık 10 km olan Bitez koyu yarım ay şeklinde uzun bir sahile sahiptir. Bitez’de hem doğa içinde sakin bir tatil yaparak dinlenebilirsiniz hem de Bodrum’un eğlenceli gece hayatına yakın olabilirsiniz.

4) Gümüşlük

Bir efsaneye göre antik çağlarda Gümüşlük bağımsız bir şekilde kendi parasını basıyormuş, adının bastığı bu gümüş paralardan geldiğine inanılıyor. Bodrum yarımadasının en eski yerleşim merkezlerinden birisi. Gümüşlük tarihi sit alanı sayıldığı için bölgede her hangi bir yapılaşmaya izin verilmiyor. Bodrum’un en güzel evlerinin bu koyda olduğu söylenir. Deniz kenarın beyaz eski Bodrum evleri Gümüşlük denililnce ilk akla gelenlerden. Huzur ve sakinlik sevenlerin ihtiyacı olan yer Gümüşlük koyu. Denize sıfır restoranları ve çay bahçelerinde sakin saatler geçirebilir ve güneşin denizin üstünde yok oluşunu izleyebilirsiniz. Tarihi yapısı ve çevresindeki küçük koylarala turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında Gümüşlük geliyor.

5) Göltürkbükü

Gölkoy ve Türkbükü koyların birleşmesiyle oluşan koydur. 2001 yılından bu yanı Göltürkbükü adıyla bilinir. Bodrum’a 15-20 km uzaklığındadır. Özellikle Türkbükü son yıllarda yarımadanın en popüler tatil yerlerinden birisidir. Hem denize girip hem eğlenmek isteyenlerin vazgeçilmez durağıdır. Günün her saati renkli ve hareketli, birbirinden güzel barları restoranları ve cafeleri olan oldukça eğlenceli bir koydur. Beach clublarda bir yandan eğlenip bir yandan eşsiz denizin tadını çıkarmak isteyenlere birbirinden farklı alternatifler sunan oldukça eğlenci bir bölge. Hareketli tatil sevenlerdenseniz burası sizin için kesinlikle doğru nokta.

6) Yalıkavak

Bodrum merkeze 18 km uzaklıkta oldukça yeşil, tatilcilerin en çok tercih ettiği koylardan birisidir Yalıkavak. Özellikle yat turzimi içim önemli bir merkez halindedir. Tatlı rüzgarı, büyük plajları, buram buram Ege kokan havasıyla Yalıkavak görmeniz gereken yerlerden birisi. Bodrum’un meşhur yeldeğirmenlerine en fazla rastlayacağınız noktalardan. Bodrum’un kalabalığı sizi rahatsız ediyorsa Yalıkavak’a kaçabilirsiniz. Yalıkavak beldesinin Paşa, Tilkicik ve Ağaçbaşı koyları bir hayli meşhur yolunuz Yalıkavak’a düşerse bu koylara uğramadan geçmeyin.

7) Güvercinlik

Milas-Bodrum yolunda giderken denizi ilk görüğünüz yerde sizi karşılayan koy; Güvercinlik koyu. Bodrum’a 20 km uzaklıkta. Kedileri, sahil boyunca uzanan balıkçı lokantaları ve manzarasıyla ünlü. Tam karşısında bulunan salih adasıda Güvercinliğe değişik bir güzellik katıyor. Güvercinlik’in çevresi ağaçlarla kaplı ve denizi çok temiz. “Göl gibi deniz” sevenlerdenseniz sizin için doğru adres Güvercinlik.

8) Akyarlar

Yarımadanın en güney ucunda yer alan Akyarlar, Bodrum’a 22km. Kos adasına en yakın nokta olduğu için burdan Kos’a hergün feribot seferleri düzenlenir. Rüzgarı sayesinde, rüzgar sörfüne oldukça elverişli bir bölgedir. Bodrum’da samimiyet arayanların gitmesi gereken ilk yer Akyarlar. Temizliği ile öne çıkan denizin ve plajlarının mavi bayrağı var. Eğer sizin için en önemlisi denizin güzel olmasıysa Akyarlar listenizin ilk sırasında yer almalı.

9) Cennet Koyu

Bakir koyları seven biriyseniz Cennet koyunu mutlaka görmeniz gerekir. Göltürkbükü ve Torba arasında kalan benzersiz bir doğaya sahip olan koy adının hakını gerçekten veriyor. Bodrum’un yerlilerinin en çok tercih koylardan birisi. Rüzgara kapalı küçük bir koy olması sebebiyle denizi sakin ve berrak. Çam ormanları nerdeyse kıyıya kadar ulaşıyor. Hem karayolu hem tekneyle ulaşmak mümkün. Bu el deymemiş koya tek kelimeyle aşık olacaksınız.

10) Gümbet

Eğlence sevenler için Gümbet doğru nokta. Hem Bodrum merkeze yakınlığı hem kendi barlar sokağı ile Bodrum gece hayatının tam merkezi diyebilliriz Gümbet için. Bodrum’a sadece 2km uzaklıkta. Ayrıca Gümbet sahilinde birçok su sporu yaparak gününüzü de renklendirmeniz mümkün.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here