YALI 1453 GAYRİMENKUL İLE DÜNYA CİRO 1.Sİ YOLLARINI BİRLEŞTiRDİ!

Qatar’da yeni ofis açmaya hazırlanan ve önce Türkiye, sonra Dünya ciro 1.Si olan başarılı,güçlü bir anne. Boss Life dergimizin Eylül sayısında gayrimenkul sektörünün uluslararası düzeyde lideri, yabancı satışlarda ilk akla gelen isim ve başarılı bir anne olan Nüket Doğan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

• Günümüz Türkiye’sinde Başarılı Bir İş Kadını Ve Aynı Zamanda Anne Olmak Biraz Zor. Sorumlulukları En Üst Seviyede Bir İş Kadını Olarak Bize Başarınızın Püf Noktalarından Bahseder Misiniz?

Disiplinli olmak ve daima bir hedefimin olması başarılı olmamın en temel unsurları olduğu gibi başarımın sürdürülebilir olmasında da büyük rol oynamasını sağlayan noktalardır. Evimin de işimin de en temel prensibi disiplinli olmaktır. Disiplin yoksa başarıda yoktur. Ben bekar bir anne olarak çok küçük yaştan beri kızımın sorumluluğunu tek başıma taşımaktayım. Dolayısıyla her daim sorumluluklarımın farkında olup zamanı doğru şekilde kullanmak zorundaydım. Ben hayatın bana getirdiklerini kabul ettim ve mücadele etmeyi seçtim. Aile hayatımı ve iş hayatımı dengeleyebilmek beni başarıya götürdü. Ben başarının şanşlı olmak ile ilgisi olduğuna inanmam. Benim hayattaki en büyük şansım ailem. Her zaman hayalleri olan dünyayı keşfetmek isteyen bir kız oldum. Ailem beni bu konuda sadece imkanları dahilinde değil yürekten destekledi ve cesaretlendirdi. Hep çalışırsan yaparsın, sebat etmelisin diyerek büyüttüler. Ben kızımı da bu şekilde yetiştirmeye çalışıyorum. Aileminde desteklekleri sayesinde bekar bir anne olarak uzun saatler işime mesai ayırabildim ve çok çalışmamın karşılığını aldım. Gayrimenkul sektöründe kırılmayan rekorlar kırdım, Türkiye’de ve Dünya’da birincilikler elde ettim.

• Ülkemizde Kadınların Çalışma Prensiplerinde Geleceğine Profesyonel Adımlar Atması Çalışmalarının Kendisine Güç Katacağına Ve Onu Daima Hayatında Sağlam Adımlar Atacağını

Gösterir. Toplum İçerisinde İş Hayatlarımızda Kadınların Geleceğe Bakış Açısı Hakkında Neler Söylemek İstersiniz?

Yapabileceklerine inanmaları. Ben hep benim hayallerim gerçek
olur derim. Hayal et,planla,harekete geç, hata yap, düzelt, devam et, devam et ve devam et. Ardından hayallerine kavuştuğunu göreceksin. İnanmanın gücünün yerini hiç bir şey tutamaz. Günümüzde ve gelecekte başarılı olabilmenin ilkelerinden bir tanesi ise güncel olmaktır. Devamlı kendilerini yenilemeleri gerektiğini unutmamalılar.

• Dünya Ülkelerinde İş Kalitelerine Bakacak Olduğumuzda Teknoloji Artık Herkesin Kullanım Sahasında Yer Alıyor. İnsanların Birçok Çalışma Evrelerinde Hayatını Kolaylaştıran Sistemler Mevcut. Özellikle İnşaat Sistemlerinde Mekânlar Tasarlanırken Akıllı Evler Diye Nitelendiren Teknoloji Kullanılıyor. Bu Konu Hakkında Bizlere Önerileriniz Neler Olabilir?

Dünya çapında akıllı evler konusunda inanılmaz bir dönüşüm var. Akıllı evler trendi Amerika’dan başlayarak Avrupa’ya doğru yol aldı ve artık bizimde kapımızda. Kontrol, enerji verimliliği, yaşam kalitesi, bütçe tasarrufu gibi konuları yönetme imkanı sağlayan akıllı ev sistemleri kullanıcıların hayatını kolaylaştırırken kaliteli bir yaşam sürme imkanı tanıyor.

Gelişmekte olan akıllı ev pazarı küçüklü büyüklü tüm teknoloji firmalarının dikkatini çekmeye başladı ve pazardaki oyuncu sayısı günden güne artıyor. Rekabet arttıkça ürünler gelişiyor ve fiyatlar

ise daha makul hala geliyor. Ben akıllı asistan olarak . Alexayı evde severek kullanıyorum. Ben akıllı evleri cep telefonlarına benzetiyorum. Cep telefonlarının sunduğu özellikleri herkes ihtiyacı doğrultusunda kullanıyor veya ona göre bir model seçiyor. Akıllı evler için de aynı mantığın geçerli olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla akıllı evlerin mülk üzerinde yaratmış olduğu bir değer var ve sınırı olmayan bir dünya. Bütçeye göre kullanacağınız otomasyon sistemini kurdurabilme avantajıda sağladığını da unutmamak lazım bu nitelikteki sistemlerin. Burada önemli olan yalın bir dil ile müşteri elde edeceği faydaları anlatabilmek.

• Türkiye’de Başarılı İş Kadınları Var Ve Bir Araya Gelip Toplum İçerisindeki Kadınlarımıza İş Hayatı Sunulması Adına Çalışmalar Yapılsa Sizce Hangi Aşamalar Oluşturulmalıdır?

Hayatta ki en büyük gayem başta kızım olmak üzere ülkemizin kadınlarına ışık olmak. Bu konuda toplumumuza hizmet sunan yardım dernekleri ve sivil toplum örgütleri ile yakın olarak çalışıyorum. Son zamanların başarılı kadınların Oprah Winfreyin de dediği gibi ileriye gitmek için geri vermelisin.Sivil toplum örgütleri ve dernekler sayesinde bunu gerçekleştirme imkanı buluyorum.
Çalışmanın ve üretmenin verdiği mutluluğu tüm kadınlarımızın tatmasını canı gönülden diliyorum ve kadınlara yönelik panellere katılıp tecrübelerimi ve düşüncelerimi paylaşıyorum. Bu nitelikteki çalışmaların artması ve onlara neler başarabileceklerini anlatmanın ve kariyerinde başarılı olmuş kadınlar ile biraraya gelmenin önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

• Ülkemizde Emlak Piyasasında Ekonomik Rakamlar Sizce Bu Gün Nasıl Bir Düzeyde?

Gayrimenkul sektörü, ekonomideki değişim ve
faiz oranlarındaki artış, demografik yapıdaki değişkenlikler,siyaset dünyasındaki çalkantılar gibi gelişmelerden en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. 2019 yılı ilk çeyreğine bakacak olursak, gerek küresel

gerek ülke bazında bir önceki yılın ekonomik ve sosyal gelişmelerinin yansımalarının devam ettiği görmekteyiz. Türkiye’nin içeride yaşadığı sorunlar gerekse küresel olarak

yaşanan sorunlara rağmen konut satış rakamlarında radikal bir düşüş olmamıştır. 2017 senesinde ise konut satış sayısı 1.409.314 adet olarak gerçekleşirken, 2018 yılda söz konusu rakam 1.375.398 adet olarak kaydedilmiştir. 2019 yılı ilk

6 aylık döneminde ise bir 505 bin 796 adet konut satışı kaydedilmiştir. Bu düşüşün en temel sebeplerinden biri kredi faizlerinin yükselmesi birinci el konut satışında durgunluğun yaşanmasının temel sebepi olmuştur. Faiz oranlarındaki düzenleme 2. Çeyrekte satışların artmasına etken olacaktır. Ülkemizde geleneksel yatırım aracı özellikle gayrşmenkul edinmek ve biz gayrimenkul danışmanları en doğru yatırımı yapmaları konusunda onlara kılavuz olmalıyız.

• Bir İş Kadını Olarak Size Göre Bir Kadının Hayata Sağlam Adımlar Atabilmesi İçin Liste Yapacak Olursak Neler Yazabiliriz?

Disiplinli olmak, düzenli olmak ,dürüst olmak , hayır demeyi bilmek , egoyu kontrol altında tutmayı becerebilmek, Rekabetten çekinmemek ve çok çalışkan olmak! Kadınlarımızın kendine ilke edinmesi ve yürekten inanması gereken tek şey çalışarak herşeyi başarabileceklerini bilmek. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün demiş olduğu gibi Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak demek istiyorum.

• Çalışma Hayatınızda Bu Güne Kadar En Çok Dikkatiniz Çeken En Önemli Durum Neydi? Bu Sizi Nasıl Etkiledi?

İnsanların başarı elde ettikçe mütevazilikten uzaklaşması. Böyle insanların sürdürebilir bir başarıyı sağlayamadıklarını gördüm kariyerim boyunca. Ben hiç bir zaman mütevazi ve alçak gönüllü olmaktan vazgeçmedim. Geçen sene içerisinde olduğum networkte ciro Dünya birincisi oldum. Sektördeki 8.yılım ve başarı merdivenlerini tek tek çıktım. Şu anda yüksek montanlı işler yapıyorum. Ancak müşterimden gelen talepleri bir kiralama bile olsa özenle ve yalı satışına aracılık yapıyormuş gibi yaparım.

“Dünyada çığır açacak bir çok fikre sahip bizim kadınlarımız. Bir çok katıldığım toplantıda insanların düşüncelerini paylaşmadığını, geri bildirim vermediğini görüyorum. İşte bence bu sebepten dolayı üstün başarılara ulaşabilecek kadınlarımı ortalama seviye kalıyor. Bu yüzden başta kızım olmak üzere tüm kadınlara diyorum ki çekineyin Konuşun,haykırın,kendinizi ifade edin!

• Kadınların Yaşam Stillerinde Güçlü Bireyler Olmak İstediğini Hepimiz Çok İyi Biliyoruz. Hayata Güçlü Kadınlar Kazandırmamız Onların İş Sektöründe de Kendilerini İyi Ve Güvende Hissetmelerini Sağlayacaktır. Bu Açıdan Değerlendirme Yapacak Olduğumuzda Geleceğin Kendine Güveni
Olup Da Hayata Emin Adımlar Atmak İsteyen Kadınlara Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Sebat etmek. Bir o kadar zor olup bir o kadar da başarı ve mutluluk garantilidir. Aynı zamanda değişime uyum sağlamak ve çağın gerisinde kalmamakta çok önemli.Fikirlerini beyan etmekten çekinmemeli kadınlarımız. Ben şuna yürekten inanıyorum, Dünyada çığır açacak bir çok fikre sahip bizim kadınlarımız. Bir çok katıldığım toplantıda insanların düşüncelerini paylaşmadığını, geri bildirim vermediğini görüyorum. İşte bence bu sebepten dolayı üstün başarılara ulaşabilecek kadınlarımı ortalama seviye kalıyor. Bu yüzden başta kızım olmak üzere tüm kadınlara diyorum ki çekineyin Konuşun,haykırın,kendinizi ifade edin!

• Nüket Hanım İstanbul’un En Prestijli Ve Tek Yalı Luxury Ofisi Olan Yalı1453 Gayrimenkul İle Yollarınız Nasıl Kesişti? Neden Ortaklık Tercih Ettiniz?

Her zaman önce insan biriktirmeyi felsefe edinmişimdir hayatımda. Ofisimizin 3 brokerı Nazım Ekşioğlu, Gökhan Ekşioğlu ve Engin Ekşioğlu, tanıştığım andan itibaren yaklaşık 2 yıldır benimle çalışmak istiyorlardı. Fakat kurumsal

bir markada bulunduğun için yolumuz bir türlü birleşmemişti. Ama bu zaman zarfında dostluğumuz pekiştikçe hayata aynı açıdan baktığımızı anladık. “Doğruların bir olması “ çok önemliydi bizde. Para kazanmaktan ziyade “İnsan kazanmak” dedik ve bir gün bu yola çıktım. Şimdi 3 iş ortağımda arkamda. Kocaman bir gücüm oldular (Herhalde kadın

olarak bende kendimi güvende hissediyorum). Aslında ortak olmak bir nevi aile olmak gibi birşey. Biz kocaman bir aile olduk. Danışmanlarımızada bu doğrultuda eğitim veriyoruz ve saygı,sevgi bağımızlada işimizi Aşkla yapıyoruz. Tabiki buda bize başarı getiriyor. Çok şanslıyım Dnya rekorları kırmış biri olarak İstanbul’un en prestijli ofisi Yalı1453 ile ortaklık yapmaktan!
“Bir umuttur yaşamak”

Kaynak: Boss Life Dergi