Türkiye’nin En Zengin 10 İş İnsanı!

Türkiye’nin en zengin iş adamları, yaptıkları girişimler ile Anadolu’yu dünyaya tanıtıyorlar.

Elde ettikleri başarılarla göğsümüzü kabartan bu isimleri en güncel haliyle sizler için derledik. Sizin için ilk 10’da yer alan isimleri ve hayatları hakkında kısa bilgileri bir araya getirdik. Tüm iş ve finans dünyası için son derece önemli olan bu listeler sayesinde, iş adamlarının serveti, yıllar içerisindeki gelişmeleri takip edilebilmektedir. Listenin birinci sırasında son birkaç yıldır zirveyi kimseye kaptırmayan Murat Ülker yer alıyor. Koç Holding, Doğuş Holding, Samumed, Enka Holding ve Fiba Holding gibi şirket yöneticilerinin yer aldığı Türkiye’nin en zengin 10 kişisi listesi şu şekilde…

Murat Ülker
Yıldız Holding

Türkiye’nin en zengin kişileri listesinin başında yine Murat Ülker yer alıyor. Ülker son yıllarda birinciliği kimseye kaptırmadan, istikrarlı bir şekilde başarısını sürdürüyor. Hatırlarsanız Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in geçtiğimiz yılki serveti 2.9 milyar dolar, 2015 yılında ise 4.4 milyar dolar olarak açıklanmıştı. 2017 yılının en zenginleri listesinin birinci sırasına ise 3.7 milyar dolarlık servetiyle girmeyi başardı. Peki, son yıllarda üst üste gelen bu başarının sahibi Murat Ülker kimdir, eğitim ve aile hayatı nasıldır kısaca bilgi edinelim. 1959, İstanbul doğumlu olan Ülker, Kırım göçmeni bir aileden geliyor.

Zamanında ataları, Müslümanlara yapılan zulümden kaçarak İstanbul’a gelir ve burada küçük bir şekerleme dükkanı açar. O küçük işletme ilerleyen yıllarda adını Yıldız Holding olarak değiştirir. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bölümler Fakültesi’nin bitiren Murat Ülker, sonraki yıllarda babasının ve dedesinin kurduğu bu işletmenin başına geçer. Gerek iş hayatındaki disiplini gerekse kariyeri için aldığı eğitimin sayesinde, aile yadigarı bu işletmeyi büyütür ve adının Türkiye’nin en zengin iş adamı olarak anılmasını sağlar.

Hüsnü Özyeğin
Fiba Holding

Listenin ikinci sırasında 3 milyar dolar servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin yer alıyor. 1944 doğumlu olan iş adamı Oregon State University’de inşaat okudu ama kariyerini finans sektörünü üzerine kurdu. Daha 32 yaşında Pamukbank’ın genel müdürü oldu. Ardından Yapı Kredi Bankası genel müdürlüğü geldi. Hızlı başladığı iş hayatını 1987 yılında kendi bankası olan Finansbank’ı kurarak taçlandırdı. Forbes dergisinin yaptığı en zengin iş adamları listesine ilk kez 2005 yılında giren Özyeğin, o tarihten bu yana listedeki yerini yükselterek yoluna devam etti. Özyeğin’in Fiba Holding bünyesinde açtığı 30’dan fazla şirketi bulunuyor. Hüsnü Özyeğin’in Kumport Limanı’nın sattı haberi ise birçok kişi tarafından şaşkınlıkla karşılanmıştır.

Semahat Arsel
Koç Holding

Türkiye’nin en zenginleri listesinin üçüncü sırasında bir Koç ailesi mensubu yer alıyor. Rahmetli Vehbi Koç’un kızı Semahat Arsel listeye 2.4 milyar dolar değerindeki servetiyle girdi. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Semahat Arsel şu an 89 yaşında. 1964 ve 1972 yılları arasında Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışan Arsel, şu anda vakfın başkanlığını yapmaktadır. Aynı zamanda Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center başkanlık görevini yürütmektedir. Forbes dergisi verilerine göre geçtiğimiz yıl 2.2 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengin kadını unvanın alan Arsel, bunun yanında 2015 yılında 45 milyon 157 bin 918,24 lira ile Türkiye’nin en fazla vergi veren kişisi oldu.

Şarık Tara
Enka Holding

Enka Holding Fahri Başkanı olan Şarık Tara listeye 2.4 milyar dolarlık servetiyle giriyor. 1930 doğumlu iş adamı inşaat yüksek mühendisidir. Köklü bir aileden gelen Tara liseyi Şişli Terakki Lisesi’nde, üniversiteyi ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. 1957 yılında şu an onursal başkanlığını yürüttüğü Enka kolektif şirketini kurar. Bu şirketin ismiyle ilgili hoş bir detaya yer vermek istiyorum. Tara şirketi kız kardeşinin eşi Sadi Gülçelik ile birlikte kurmuştur. Şirketin ismi ise enişte ve kayınbirader kelimelerinin ilk hecelerinden oluşmaktadır.

Erman Ilıcak
Rönesans Holding

Gelelim 2017 yılının en zenginleri listesinde beşinci sıraya… Rönesans Holding başkanı Erman Ilıcak, 2.3 milyar dolar değerindeki servetiyle listenin beşinci sırasında yer alıyor. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra ekonomi ve işletme alanında kendini geliştiren Ilıcak, master programını Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde, doktorasını ise International School of Management’te yapmıştır. Evli ve üç çocuk babası olan Ilıcak, daha öğrencilik yıllarında atıldığı iş hayatında başarılı bir şekilde ilerledi. 1993 yılında kurduğu Rönesans Holding bünyesinde; Rusya, İsviçre, Almanya, Hollanda, Kazakistan, Türkmenistan ve Katar gibi ülkelerle iş yapmaktadır.

Rahmi Koç
Koç Holding

Türkiye’nin en önemli ve değerli iş adamlarından biri olan Rahmi Koç, 2.2 milyar dolarlık servetiyle listenin altıncı sırasında yer alıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl da 2.2 milyar dolarlık bir servete sahipti, fakat bu değerli isim Türkiye’nin en zengin dördüncü iş adamı olmuştu. Bu haberin detaylarına şu yazımızda değinmiştik. 1930 doğumlu olan Rahmi Koç da tıpkı Semahat Arsel gibi Vehbi Koç‘un çocuklarından biridir. Johns Hopkins Üniversitesi’nde eğitim gören başarılı iş adamı, şu anda Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanlığını yürütmektedir.

Ferit Şahenk
Doğuş Holding

Ferit Şahenk de tıpkı Rahmi Koç gibi geçtiğimiz yıl, listenin daha üst sıralarında yer alıyordu. 2016 yılında Türkiye’nin en zenginleri listesinde üçüncü sırada yer alan Şahenk, bu yıl yedinci sıraya geriliyor. 2.1 milyar dolar değerinde bir servete sahip olan iş adamı Doğuş Holding ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlık görevlerini yürütmektedir. 1964 doğumlu olan Şahenk eğitimini pazarlama ve insan kaynakları üzerine alarak, bankacılık konusunda da Manufacturers Hannover’da staj yaptı. Ünlü iş adamının adını iş hayatındaki başarısının dışında başka bir alanda daha sıkça duymaktayız. Koyu Fenerbahçe taraftarı olan Şahenk, adını futbol kulübüne yaptığı finansal desteklerle de sıklıkla duyurmaktadır. 2015 yılında Ferit Şahenk, CNBC-E’yi sattı ve ardından Acun Ilıcalı’ya ortak oldu. Sürekli yeni yatırımları ile gündeme gelen Şahenk, 41. yatırımını Dubai’ye yaptı ve Anadolu yemeklerini dünyaya tanıttı. 2016 yılının Kasım ayında da Hüsnü Özyeğin ile birlikte Londra’da banka kurmak için girişimlere başladı. Türkiye’nin adını dünyaya duyuran başarılı iş adamı, gurur kaynaklarımız arasında yer alıyor.

Osman Kibar
Samumed

Listenin sekizinci sırasında farklı bir isim yer alıyor. 2 milyar dolar servete sahip olan Osman Kibar, biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu. Amerikan Forbes dergisi geçtiğimiz yıl 46 yaşındaki genç girişimciyi, dünyayı değiştirebilecek 30 isim arasına alarak, dergi kapağında yer vermişti. Derginin kapağında ise “Can This Man Reverse Aging?” yani “Bu Adam Yaşlanmayı Durdurabilir mi?” yazıyordu. Robert Koleji mezunu olan Kibar, yüksek lisans yaparken Gennoptix adındaki bioteknoloji şirketini kurdu ve bunu daha sonra 470 milyon dolar karşılığında, Novartis’e sattı. Aynı zamanda bir poker tutkunu olan Kibar; yaşlanmayı geciktirici, saçları yeniden eski haline dönüştüren, derideki kırışıklıkları düzelten bir ilaç üzerinde çalışıyor.

Suna Kıraç
Koç Holding

Listenin dokuzuncu sırasında yine bir Koç Holding üyesi karşılıyor bizi. 2 milyar dolar servete sahip olan Suna Kıraç da Vehbi Koç’un çocuklarından biri. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan vekili olan Suna Kıraç 1941, Ankara doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finansman Bölümü’nde eğitim alan Kıraç, hem liderlik vasfı hem de sosyal alanlarda yaptığı hizmetler nedeniyle, ailesine oldukça güzel katkılarda bulunmuştur. Koç ailesinin yaptığı vakıflar ve sunduğu hizmetler herkesçe bilinen bir şeydir. İşte Suna Kıraç bu alanlarda çalışma yapan, özellikle de çocukların eğitimi konusunda hizmetler veren değerli bir isimdir.

Filiz Şahenk
Doğuş Holding

1967 doğumlu olan Filiz Şahenk, Ferit Şahenk’in kız kardeşidir. O da abisi gibi Doğuş Holding bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Hepimizin bildiği Filiz makarnaları var ya, işte o makarnanın ismi Filiz Hanım’dan gelmektedir. 2017 yılının en zenginleri listenin 1.9 milyar dolarlık servetiyle onuncu sıradadan giren Filiz Şahenk, hiç evlenmedi ve dünyanın en zengin bekarları listesinde yer alıyor. Aynı zamanda beyninde oluşan bir tümör nedeniyle 2014 yılında bir operasyon geçirdi. Sevgili Filiz Şahenk bu haliyle Türk kadınına, tüm zorluklara rağmen ayakta kalmanın ve başarmanın olağanüstülüğünü de anlatır nitelikte.

Kaynak: Boss Life Dergi