Snapchat Borsaya Girdi ve 24 Saat Sonra Silinmeyecek Hikayeler Yazdı!

Snapchat, belki de en sessiz büyüyen sosyal medya ağı olabilir. Mesela yakışıklı kurucusu Evan Spiegel, dünyanın en genç milyarderleri arasına giriverdi.

Snapchat o zamanlar ülkemizde daha çok az kullanıcıya sahipti; ama dünya devleri onu satın almak için çoktan sıraya girmişti. Facebook önce 3 milyar dolar teklif etti; ama kabul edilmedi. Ardından 19 milyar dolarlık teklif geldi ama yine kurucular tarafından reddedildi.

Snapchat şimdi de New York Borsası‘nda zaferini kutluyor. Şirketin CEO’su olan Evan Spiegel, 2013 yılının Kasım ayında, borsaya açılmak istediklerini zaten duyurmuştu. Ama o zamanlar, Spiegel teknoloji balonu riski olduğunu söylemişti. Belki de o yüzden halka arz edilmeyi bu kadar ertelemiş olabilirler. Zaten bu süreçte birçok yenilik ve geliştirme ile iyice güçlendiler. Hatta Google Glass’a kafa tutacak Spectacles isminde gözlüğü piyasaya sürdüler. İlk hikaye; 14 – 16 dolardan işleme açılması beklenen hisselerin, 17 dolardan halka arz edilmesiyle kaydedildi.

Ardından Türkiye saati ile 20.30’da 24 dolardan işlem görmeye başladı. İkinci hikaye; Snapchat hisselerinin gün içerisinde % 45 oranında değer kazanmasıyla yazıldı. Üçüncü hikaye ise sahiplerine ilk günden 3,4 milyar dolar kar getirmesi oldu. Eminiz ki son olmayacak ama dördüncü hikaye, 2014 yılından bu yana en büyük teknoloji şirketi halka arzı olmasıyla kaydedildi. 2 yıl önce 170 milyar dolar ile dünyanın en büyük halka arzı olarak kaydedilen Alibaba’dan sonra ikinci büyük halka arz olmasıyla yazıldı. Aynı zamanda teknoloji şirketleri arasında da Facebook’un 80 milyar dolarlık halka arzından sonra ikinci en büyük şirket oldu.

Gördüğünüz gibi Snapchat, o kadar başarılı girişim ki 1 gün içerisinde her biri takdir edilesi ayrı başarılara imza atabiliyor. Yani birçok kişi “bu ne böyle çocuk şeysi” gibi derken, Snapchat tarihine yeni başarılar ekliyor. Snapchat’in şimdiki gelirinin (tahmini olarak) 33 milyar dolar olduğunu Daily Mail tarafından öğrendik.

Kaynak: Boss Life Dergi