Home Röportaj QRAS Kurucuları Anlatıyor…

QRAS Kurucuları Anlatıyor…

QRAS markası Kurucu Ortağı Sümeyra Teymur, QRAS Kurucu Ortağı ve Baş Tasarımcısı Hicran Kaya ile yeni elbise markaları QRAS üzerine samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

• Marka nasıl ortaya çıktı?

Biz hem iş hem sosyal hayatın içinde olan kadınlar olarak sosyal kadınlara armağanlar tasarladık. Kadın girişimciler olarak, QRAS’ın doğuşu kendimizi ifade etme biçimimizin en naif yansımasıdır. Bizler istediğimiz rahatlıkta, istediğimiz sadelikte, kaliteli kumaş ve dikişle elbiseler giyinmek isteyip buna uzun yıllar sahip olamadık. Bu yüzden de kendi markamızı oluşturduk. QRAS; kadının dilinden anlayan bir marka olarak önce hayal edildi, sonra emekle, özenle üretildi ve heyecanla hayata geçti.

• Markanın mottosu nedir?

Bugün üzerimizde taşıdığımız her ne varsa bir anlamı, bir mesajı var. Her kadın iyi giyinmek ister. İyi bir elbise tüm duruşunuzu değiştirir. Görüntünüzle ilgili vermek istediğiniz tüm mesajı tek kalemde tamamlar. Biz tasarladığımız elbiselerle; minimal ve güçlü, yalın ve sosyal taraflarımıza vurgu yaptık. 2018 yılında QRAS için bir araya geldiğimiz QRAS kadınları ile aklımızda tek odağımız elbiselerdi. Biz ‘’sadece elbise’’ tasarlayacağız. Elbiselerimiz kumaş ve dikişlerden ibaret olmayacak. Üzerimizde taşıdığımız elbise, bizim hayata karşı duruşumuzu da yansıtacak. Sosyal, minimal, güçlü, yetenekli, yenilikçi.

• Tasarımlarda özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?

Şehirli ve sosyal kadının dünyasında minimalist akımı başlatan QRAS, stilini minimal giyim ile yansıtan ve modest fashion tercihlerinde rahatlığından ödün vermeyen ayrıcalıklı kadınlara hitap ediyor. Biz tasarımlarımızda

öncelikle minimalizm ile birlikte rahatlığı temel alıyoruz. Her mevsim ve her yerde kullanım kolaylığı vaat eden QRAS’ın 2019 İlkbahar- Yaz sezonu aynı zamanda ilk koleksiyonu oldu. Birbirinden minimal ve bir o kadar elegan elbise modelleriyle, QRAS kadınlarını şıklığa davet ettik, inanılmaz bir ilgi ile karşılaştık. Bu güçle ve bizim gibi QRAS kadınlarından aldığımız ilhamla 2019 Sıcak Yaz koleksiyonumuzu oluşturduk ve muhteşem dönüşler aldık. 2019- 2020 Sonbahar Kış koleksiyonu lansmanımızı da aynı heyecanla gerçekleştirdik. QRAS’ın tüm koleksiyonları; metropolde yaşayan, keşfetmeyi, üretmeyi, gezmeyi, çalışmayı, hayal etmeyi seven tüm sosyal kadınlar için uygun minimalist tasarımlarla yapılıyor. Şu dönem yeni koleksiyonumuz üzerinde çalışıyoruz. Yaz sıcağında da olsa stilini minimal giyim ile yansıtan ve modest fashion seçimlerinde rahatlığından ödün vermeyen kadınlar için QRAS biçilmiş kaftan. QRAS kadınları kendine en uygun elbiseyi sadece sezon için değil, uzun yıllar rahatlıkla kullanmak için seçiyor. Örme ve dokuma kumaşlarıyla, nefes alan elbiseler üreten QRAS’ın sağlık açısından terletmeyen, vücudun her mevsim hava almasını sağlayan tasarımları hayat kurtarıyor.

• Yeni koleksiyonunuzu sizden dinleyebilir miyiz?

Sonbahar ruhunu şehirli kadınlara hissettirmeyi arzulayan QRAS 2019 Sonbahar Kış koleksiyonunda seyyah şehirli kadınlara seslendik. 60’ların 70’lerin 80’lerin ve 90’ların nostaljisini sıcak ve sofistike katmanlarla harmanladık. Modest kadınına çok güzel bir bilindik yeniyi bıraktık. “MINIMAL AND MODERN VINTAGE TOUCHES“ teması ile hazırladığımız koleksiyonumuzda sonbahara yakışır toprak tonları, yeşiller, kiremitler ve mavileri bolca kullandık. Yeni ve modern üretim yöntemlerini ve siluetlerini kullanarak günümüz için giysiler yaratırken, 80’lerin ve 90’ların etkilerini de tasarımlarımıza katmış olduk. Romantik detaylar, rönesans esintili yakalar, 90’lar desenler… Nude tonlardan oluşan bej, kiremit, mavi, kahverengi, beyaz

gibi renk kombinasyonlarıyla hafif ve doğal kumaşlar bir arada. Yaka detayları, zarif etnik desenler, vintage çizgiye sahip olan kesimler ise koleksiyonu tamamlayan diğer özellikler. Seyyah şehirli kadınların dünyaya ve doğaya sadık, keşfetmeyi seven öncü ruhu koleksiyondaki toprak tonlarıyla hayat buluyor. Geçmişten ilham alan desenlerle bir arada kullanılan pamuk kumaşlar, QRAS kadınına modern bir seyyah imajı veriyor. Vintage formların kullanıldığı koleksiyonda, omuzlara vurgu yapan elbiseler, basenleri gizleyen kesimler, güçlü detaylar ön planda. Modest kadınına çok yakışacak mükemmel bir koleksiyon hazırladık.

• Tüm QRAS koleksiyonlarının modelleri ve renkleri hakkında bilgi verir misiniz?

QRAS’ın Spor Şık, Günlük Şık ve Davet adlı 3 ayrı koleksiyonu sayesinde kadınlar her mevsim ve her an şık olmanın keyfini yaşıyor. Boyundan bağlanabilen, bisiklet yakalı, omuzlara dikkat çekip basenleri gizleyen elbiseler ile çalışan kadınlara özgün bir stil sunuyoruz. Davet koleksiyonundaki düz elbiseler boydan boya çapraz fırfır detayıyla hareketlenerek klasikten vazgeçemeyenlere hitap ediyor. Günlük Şık koleksiyonu da minimalist hatları ile QRAS kadınlarının gündelik şıklığına zarafet katıyor.

QRAS, siyah ve beyaz gibi klasik giyimin vazgeçilmezi olan renklerle birlikte; kırmızı, toprak tonları, nude, somon, pembe, mor, mavi renkleriyle de farklı stildeki kadınların ihtiyaçlarına cevap veriyor.

• QRAS markasından alışverişi nasıl gerçekleştirebiliriz?

Öncelikle QRAS elbise modellerimizi @ qrasstudio instagram hesabımızdan inceleyebilir, Bomonti’deki QRAS STUDIO Showroom’u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca www.qrasstudio.com’dan yapacağınız online alışverişin tadını çıkararak, https://qrasstudio. com/pages/stores sayfasından size en yakın QRASbayisinibulupelbiselerimizideneyerek satın alabilirsiniz.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here