İster İstemez DJ’leri Eleştiriyor ve Kendi İçimde Yorumlar Yapıyordum!

Tanerman ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Müzik dünyasının farklı adamı soruları cevaplıyor..

En başa dönelim. Nasıl başladın müzik yapmaya ve DJ’liğe?


Çoğu günümüz DJ’inin aksine DJ’likten önce her şey müzik yapmayla başladı aslında. İlk defa kendi müziğimi yapmak için bilgisayar programlarını kurcaladığımda 13 yaşındaydım sanırım. Zaten müziğe çok düşkündüm ve o yaşta bilgisayar başında oyun oynamam gerekirken oyunları bırakıp müzik yapmaya başlamıştım. (Gülüşmeler) Daha sonra piyano dersleri almaya başladım, işi ciddiye alıyordum.

Altyapılar, şarkılar üretiyordum. Müzikle bu kadar içli dışlı olunca gittiğim festival, bar vb. yerlerde ister istemez DJ leri eleştiriyor ve kendi içimde yorumlar yapıyordum. Gerek şarkı seçimleri ve gerek geçişleri düşününce “Ben bu işi nasıl yapılır göstermeliyim” dedim ve sonra sahneler, singlelar, klipler, ünlü isimlerle aranje, remix çalışmaları, yaptığınız müzik derken bir baktım seneler olmuş ve DJ olmuşum!

Power FM macerandan biraz bahseder misin?


Tabii ki. 2011 yılında ‘Audio Star’ adında bir yarışma düzenlemişti Power FM ve ‘Prodüksiyon’ alanında en iyi 10 prodüktör arasına girmiştim mash-up ımla. O mash up hala Youtube’da duruyor! Bedük’ün My Woman şarkısı ile Benny Benassi’nin Satisfaction şarkısını mash-up lamıştım “My Satisfaction” adında. İki şarkının birbirini andırdığını ve eğlenceli olacağını düşünmüştüm. Tabii ki Ankara’dan o dönemde 21 yaşındaki halimle Power FM tarafından 10 tane prodüktör arasına seçilmem çok güzel bir şey benim adıma.

Tanerman

Müziğe ve DJ’liğe yaklaşımında farklı bir yaklaşımın olduğu aşikar. Örnek aldığın birileri var mı?

Teşekkür ederim bu ‘farklılık’ yorumu için öncelikle. Özellikle fark yaratmalıyım gibi bir düşüncem yok ama her alanda yaşadığım, hissettiğim, öğrendiğim her şeyi müziğe de uygulamaya ve yansıtmaya çalışıyorum. Çok fazla yurtdışını izliyorum, daha fazla neler olabilir diye düşünüyorum. “Burası Türkiye, bu çalışma buraya yeter” mantığı ile hareket etmiyorum. El attığım her alanda karşı tarafa en iyisini ve daha iyisini vermeye çalışıyorum. Bunun için çok çalışıyorum, ortaya çıkan şey ile gurur duyup mutlu oluyorum. Yeni ve düşünülmemiş şeyler üretmeyi veya o alanda hiç bir araya gelmemiş şeyleri birleştirmeyi seviyorum.

Buna sahne şovları dahil, şarkılar ve besteler dahil. Ben gerçek bir girişimciyim!
Örnek aldığım birilerine gelince, aklıma aslında o kadar çok isim geliyor ki. Öncelikle müzik bazında başlayayım. Ne yaparsam yapayım aklıma Dr. Dre geliyor ilk olarak. Minimalist ve 1. Saniyeden size kapan altyapılar. Muhteşem bir prodüktör zekası. Labrinth, Pharrell, Kanye West, Jay-Z ve tabi ki 2Pac ile B.I.G! İçimde gerçek bir rapçi var. Biraz DJ lere gelmek gerekirse tarzları birbirinden farklı olsa da birkaç isim söyleyim: Disclosure, Borgore, Dillon Francis, Skream aklıma ilk gelenler. 


Müzik dışında da birkaç isim saymak istiyorum. Çünkü müziğinize direk olarak yansımasa da hayata bakışınızı, sosyal medyada tarzınızı vb. gibi birçok konuda duruşunuzu oluşturuyor bu karakterleri örnek almanız. Mesela Sean Parker. Fatih Aker’i seviyorum. Ya da çok klasik olacak ama Steve Jobs. Hatta daha klasik olacak, babam! 🙂 

Önümüzdeki süreçte projelendirmek istediğin yeni fikirler var mı?


İlk olarak kendi albümüm var sırada. Şu ana kadar sürekli başka birilerine beste, altyapı & remix yapmakla ve DJ olarak sahne almakla geçti sürem. Kendi yaptığım deneysel çalışmaları hemen internete veriyordum. Şu anda hazırladığım albüm buraya söz veriyorum, internette çok ses getiren ve müzik olarak özellikle Türk R&B ve Hip Hop adına kilometretaş bir album olacak. Bunun için de benim altypılarım üzerine müzik tarzına uygun çok önemli vokaller ile duet yapıyoruz. Konsepti, müzik çizgisi olan, yenilikçi, elektronik müzik harmanlı bir album oluyor. Ufuk Önen ile birlikte çalışıyoruz albüm üzerinde ve ben de çok heyecanlıyım. Albüm sonrasında üzerine çok kafa yorduğum bir canlı set projesi gerçekleştirmek istiyorum, hip hop’ın, trapin, elektronik tınıların ve duyguların olduğu. Hey gidi haha!
Benim gibi bestecilerin, altyapı yapanların müziğinden internet üzerinden de para kazanabilmesi ve müzik satabilmesi için Onur Şentüre ve Can Bülbül adlı arkadaşlarımla www.beatografi.com adında bir site kurduk. Orada şu anda 3000 den fazla prodüktör beste ve müzik satıyor, para kazanıyor, bu platform sayesinde. Bu platformun da daha genişlemesi ve devamlılığı şu anda sürekli uğraştığım bir proje. Benim gibi müzik ile yaşayan insanlar hem hayallerini bırakmasınlar, hem bu işten para kazanabilsinler, sektör genişlesin ve bir araya gelelim istedik. Demiştim gerçek bir girişimciyim diye!

Herkes her şeyin farkında diye düşünüyorum. Kimsenin kazandığında gözüm yok…

Parası biten her ünlünün DJ lik yapmasını nasıl yorumluyorsun?


Bunu ben demedim sen dedin! Herkes her şeyin farkında diye düşünüyorum. Kimsenin kazandığında gözüm yok. Demek ki bir talep var ki bunlar oluşuyor. Herkesin hitap ettiği kesim farklı, pessimist değilim. Müziğe değer veren, kafalarımızın uyuştuğu, birlikte eğlendiğimiz insanlar var ve varsın biz de onlarla eğlenelim, diğerleri de diğerleriyle. 

Tanerman

Her yönünle yenilikçisin. Gelecekte kendini nerede görüyorsun?


Gelecekte olmayı istediğim yer, dünyanın neresinde olursam olayım, müziğe ve altyapılarına aktif olarak devam eden, müzik piyasasını altyapılarıyla yönlendirebilen, gerek bu konudaki gerek başka konulardaki girişimciliğiyle hayata kattığı değeri sadece müzik ile sınırlamayan bir yer ve kişilik. Ben de idollerimin beni yönlendirdiği gibi gençleri yönlendirmek istiyorum. Onlardan bazılarının hayal edebilmelerini, çalışmalarını ve ülkeleri, insanları için güzel şeyler yapmalarını biraz etkileyebilecek bir insan olursam sanırsam gözük açık gitmez.

Kısa 2 soru sorayım. En beğendiğin çalışman? En başarılı olduğunu düşündüğün çalışman?


Ben açıkçası ‘Gidersen’ adlı çalışmamı çok severim, çok temiz ve net bir iş olarak buluyorum. Bu tabi kendi fikrim. Ama internette ve insanlar arasında en çok sevilen ve yayılan çalışmalarım, 800.000 hit ile “Uçamayan Süper Kahraman”, 1 milyon hit ile “Git”. Bir de en son çıkardığım Tarkan – Kır Zincirlerini Trap Remix’im şu anda çok yükselişte. Farklı, şaşırtıcı bir remix oldu o da.

Son sözlerin? Ve seni nerelerden takip edebiliyoruz?


Beni Facebook, Twitter, Instagram ya da Soundcloud’dan ‘Tanerman’ adıyla takip edebilirsiniz, yeni çıkardığım çalışmalar ve yaklaşan sahneler için. Tabi bir çok alakasız da geyik yapıyoruz. Son sözlerim ise nankör ve bir de sahte insanları sevmiyorum. Şekilcileri veya empati yapamayanları da sevmiyorum. Geri kalanlar bizimdir!

Diğer Röportaj Haberlerimizi Okumak İçin Tıklayınız!

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here