Asteroit Madenciliği (59. Gün)

Teknoloji hızla ilerliyor ama bir sorunumuz var, hammadde yetersizliği…

Üretirken aynı anda da sınırlı olan Dünya kaynaklarını tüketiyoruz, bu durum insanlığı yeni arayışlara sürüklüyor, bunlardan birisi de “asteroit madenciliği”

Yeni nesil bir “altına hücum” hareketi olan asteroit madenciliği, asteroitlerden ve dünyamıza yakın gezegenlerden hammadde çıkarılması işlemine verilen isimdir.

Dünyadaki madenleri çıkarmak gün geçtikçe zorlaşıyor, bu yüzden maliyetler de artıyor. Dünya kaynaklarının kısa süre sonra tükeneceğini düşünen şirketler çareyi uzayda arıyorlar ve uzaydaki madenleri dünyaya getirmekte kararlılar.

Asteroitlerde yapılacak madencilik çalışmalarında kullanılacak cihazların ve çıkartılan madenleri dünyaya getirecek araçların maliyetleri çok fazla olsa da bunları dünyaya ilk getiren her kim olursa bunun binlerce kat fazlasını kazanacak.

Asteroit madenciliği Türkçe kaynaklarda, “geleceğin meslekleri” kategorisinde yer alıyor ama bu doğru değil, bu meslek bugünün mesleklerinin arasında. Büyük firmalar bu sektöre şu anda milyarlarca dolar harcama yapıyorlar ve işi geliştirmeye çalışıyorlar.

Gençlere tavsiyem, yarının meslekleri olarak kendilerine tanıtılan şeyleri yapmaya bugünden başlamaları…

Kafamızı öne eğmemeliyiz ve dünyaya açılmalıyız derken, rakiplerimiz sanayi devrimi ile başladıkları endüstrileşme çalışmalarında dünya kaynaklarını tüketip uzaya yöneldiler. Aradaki farkı açmamak için günlük rutinlerden uzaklaşıp büyük hayaller kurmalıyız ve bunları gerçekleştirmek için çaba harcamalıyız.

1800’lü yıllarda Amerika’da yaşanan altına hücum döneminde binlerce insan altın çıkarmak için Kaliforniya’ya doğru hareket ettiler, bu dönemde altın arayan kişilerden şanslı olanlar gerçekten zengin oldular. Bu dönemde asıl zengin olanlar altın arayanlar değil, altın arayanlara kazma ve kürek satmayı akıl edenlerdi, bu kesimin şanslı olanları değil hepsi zengin oldu.

Şansın bize gelmesini beklemeden ve işimizi şansa bırakmadan yaşamayı öğrenmemiz şart…

(Bu yazıda 244 kelime var) #100Gün100Kelime’de 59. gün sona erdi.