Armancio Ortega

Bill Gates uzun süredir dünyanın en zengin isimleri listesinde birinciliği kimseye kaptırmıyor. Ama İspanyol tekstil kralı olan Amancio Ortega, bu yıl Forbes’in yayınladığı en zenginler listesin- de birinciliğe yerleşti. 79 yaşındaki iş adamının varlığı 79 milyar 600 milyon dolara yükseldi. Bill Gates ise 78 milyar 100 milyon dolarlık serveti ile ikinci sıraya gerilemiş oldu.

Fotoğraf çektirmeyi sevmeyen Ortega, gizemli patron olarak biliniyor ve ülkemizde onu en çok Zara markasıyla tanıyoruz. Zara’nın dahil olduğu İnditex şirketinin hisselerinin borsada büyük bir yükseliş göstermesi ve tarihin en yüksek seviyesini görmesinin, Amancio Ortega’yı birinciliğe yükselttiği söyleniyor. İspanyol tekstil devi şirketin hisseleri, 10 yıl içerisinde % 570 oranında değer kazanmış durumda.

Bilindiği gibi Forbes’in listesi gerçek zamanlı bir liste ve anlık olarak dünya zenginlerinin servetle- rini takip edebiliyorsunuz. Bu nedenle Amancio Ortega’nın birinciliğinin değişebileceği düşünü- yor. İspanya’nın güneyinde bulunan Galisya bölgesinin Coruna kendinde1975 yılında Zara şirketi- ni kuran Ortega, tekstil sektörüne ilk adımını atmıştır. Sıfırdan başlayarak inşa ettiği krallıkta kıra sürede büyümüş ve 1984 yılında ilk lojistik merkezini açmıştır.

2001 yılında şirketini borsaya tanıtan Amancio Ortega’nın hisselerinin 11 kattan daha fazla art- tığı biliniyor. Şirketinin bünyesinde bulunan diğer markalar ise Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Stradivarius, Zara Home, Uterqüe, Pull and Bear. 88 ülkede 6700’den fazla mağazası ile 140 binden fazla çalışana sahip olduğu da biliniyor.

İspanya’nın en zengin ismi olan Ortega, Avrupa’nın da en zenginlerinden ve 2013 yılında dünya- nın en zengin 3. ismi olmayı başarmıştı. Mütevaziliği ile de bilinen Ortega’nın hala ikinci eşi ile A Coruna’da sıradan bir apartman dairesinde yaşadığı biliniyor.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here