TÜRKİYE’NİN İLK SIFIR ENERJİ KONUT PROJESİ GÖKYÜZÜ BAHÇELERİ

Ankara’nın kalbi Turan Güneş Bulvarında yer alan Türkiye’nin ilk ekolojik konut projesi Gökyüzü Bahçeleri Arena Yönetim Kurulu Başkanı Evren Sarıçiçek’in ev sahipliğini üstlendiği lansman da tanıtıldı. Düzenlenen kurdele kesme töreninin başında ATO Başkanı Gürsel Baran , ATO Meclis başkanı Mustafa Deryal , ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay da vardı.

Dikmen vadisi 4. Etaba kat planları ve eşsiz manzaralı yemyeşil balkonları ve yenilikleri ile yeni bir soluk getiren Gökyüzü Bahçeleri Arena Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Evren Sarıçiçek’in ev sahipliği ile tanıtıldı. Sarıçiçek, doğal kaynakların hızla tüketildiği ülkemizde, projede bina yüzeyine kullanılacak dikey güneş panelleri ile ekonomiye yıllık yaklaşık 7,5 milyon kW destek olmayı hedeflediğini belirtti. Ayrıca proje 100 haneli 5 köyün elektriğini karşılayacak “enerji üretimini” sağlayabileceğini ekleyerek ülke ekonomisine de sağladığı katkıyla üzerine düşen sorumluluğu yapacağını söyledi.

Projede Gri su sistemi ile yıl içerisinde yaklaşık 10 milyon litre su tasarrufu da sağlayabilecek. Duvardan ısıtma ve soğutma sistemlerini kullanan ilk proje olacaktır.

Gökyüzü Bahçelerinde 19 .ve 20. Katta bulunan 2,5 dönüm sosyal tesis alanında dilediğiniz gibi spor yapabileceksiniz.19. katta, 1200 metrekare alana kurulu botanik bahçede, yarım km yürüyüş parkuruna sahip kapalı alanda; dört mevsim sporunuzu yaparken ,çatı katında da tenis oynayabileceksiniz. Spor salonunda spor yaparken de binanızın elektrik üretimine katkıda bulunabileceksiniz.

Her katta mevcut 60 metrekare kendi balkonunuzda çiminize dokunabilecek dilerseniz sebze bile yetiştirebileceksiniz. Türkiye de bir ilk olan kapalı sera uygulaması ile de Gökyüzü bahçeleri malikleri, sebze ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilecekler. Gökyüzü bahçeleri yaşam odaklı proje tüm ihtiyaçlarınız bu projede.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here