Oyna-Kazan Nedir ve Nasıl Nakde Çevrilir?

Oyna-Kazan Nedir ve Nasıl Nakde Çevrilir
Oyna-Kazan Nedir ve Nasıl Nakde Çevrilir

Kısa Özet

Oyna-Kazan oyunları, kullanıcıların piyasada satılabilecek kripto ve NFT’ler farm etmesine ya da toplamasına imkan tanır. Tüm kullanıcılar, oyunu düzenli olarak oynayarak satılabilecek ve gelir elde edilebilecek daha fazla ürün ya da token kazanabilir. Bazı oyuncular, bu blockchain oyunlarıyla maaşlarını desteklemeye hatta yalnızca oyundan kazandıklarıyla geçinmeye bile başladı. Fakat böyle bir tercih, oyunu oynamak için karakter ve ekipman satın alınarak genellikle bir başlangıç yatırımı yapılmasını gerektirdiğinden risk içerir.

Blockchain, bu ögelerin koleksiyonluk olmasını garanti eder ve çalışan dijital ekonomiler yaratır. Blockchain teknolojisi ve NFT’ler, kopyalanması imkansız dijital ögelerin yaratılmasına imkan tanır. Bu da dijital nadirlik kavramını ortaya çıkarmıştır.

Nakde dönmek için NFT’lerinizi ya da kriptolarınızı Binance gibi bir borsaya ya da bir NFT pazar yerine yatırmanız gereklidir. Doğrudan itibari paraya dönebilmeniz pek olası değildir, bu nedenle NFT’leri öncelikle sabit coinlere dönüştürmek daha mantıklıdır.

NFT ya da tokenlerinizi sattıktan sonra sabit coinlerinizi tercih ettiğiniz itibari paraya çevirebilir ve ülkenizdeki mevcut kanalları kullanarak paranızı çekebilirsiniz.

Giriş

Blockchain oyunları büyük bir gelişme kaydederek Cryptokitties gibi basit Benzersiz Token (NFT) koleksiyonluklarını alıp satmanın ötesine geçmiştir. En nadir NFT cüzdanınızda olmasa bile kripto oyunları oynayarak para kazanmanız artık mümkündür.

Video oyunları, dijital varlıkları satarak gerçek hayatta gelir etme şansını oyunculara nadiren tanıdığından bu fikir çok cezbedicidir. Bu yeni oyna-kazan oyun modelleriyle kullanıcılar artık kripto dünyasında para kazanabilir.

Oyna-Kazan oyunları nedir?

Oyna-Kazan, oyuncuların yalnızca oyun oynayarak istikrarlı bir kripto geliri elde etmesine imkan tanır. Her oyunun mekanizması farklılık gösterebilir, fakat ödüller genellikle staking‘den, oyunun para biriminin farm edilmesinden ya da alıp satılabilir NFT ögelerinin elde edilmesinden gelir. Daha eski blockchain oyunlarında kullanıcıların kar elde edebilmesi en temelde karşılarına rastgele çıkan şanslara bağlıdır. Fakat Oyna-Kazan modeli, oyuncuların gelir elde etmek için çalışabileceği oyun içi ekonomiler ve iş modelleri yaratmıştır.

Ethereum blockchain’i üzerindeki Axie Infinity, bunun en ünlü örneklerinden biridir. Oyun, geleneksel video oyunu ögelerini ve mekaniğini eski blockchain oyun modeliyle birleştirmiştir. Örneğin Axie Infinity, genellikle geleneksel oyun sektöründe karşımıza çıkan macera modunu, oyuncular arası savaşları ve turnuvaları içerir. Bu oyunu Windows, Android, Mac OS ve iOS’te oynamak mümkündür.

Oyna-Kazan oyunları nasıl çalışır? 

Oyna-Kazan oyunları, finans ve oyunu birleştirmesiyle GameFi kategorisine girer. Her oyun, oynamak ve ilerlemek için finansal teşvikler sunar. Daha önce de bahsettiğimiz gibi genellikle bu oyunlarda belirli hareketleri tekrar etme unsuru yer alır ve bu da kullanıcıların başlıca iki yoldan gelir elde etmesine imkan tanır:

1. Oyun içi kripto paralar kazanma. Buna örnek olarak, günlük görevleri tamamlayarak ya da canavarlarla ve diğer kullanıcılarla savaşarak elde edilen Axie Infinity’nin Smooth Love Potion’ı (SLP) örnek olarak verilebilir.

2. Oyun içi NFT’leri kazanma ya da alıp satma. Her bir NFT bir eşyayı, karakteri ya da oyundaki başka bir koleksiyonluğu temsil edebilir. Oyuna bağlı olarak bunlar tamamen kozmetik olabilir ya da oyun içinde bir kullanıma ve amaca hizmet edebilir.

Oyna-Kazan oyunlarla gelir elde etmek için üçüncü bir alternatif daha vardır: staking. Bazı NFT oyunları, kullanıcıların NFT’lerini ya da kripto paralarını akıllı sözleşmelerde kilitlemesine ve bunun üzerinden ödüller kazanmasına imkan tanır. Örneğin, MBOX tokenlerini stake eden kullanıcılar MOMO NFT Gizemli Kutuları ile ödüllendirilir. Tüm kutular, farklı nadirlik seviyelerinden rastgele bir NFT içerir ve bu NFT daha sonra ikincil piyasada satılabilir. Fakat büyük staking ödülleri kazanmak için başlangıçta yatırılacak tutarın da çok yüksek olması gereklidir.

Blockchain teknolojisi, oyna-kazan oyunlarını güvenli hale nasıl getirir?

Oyna-Kazan, yeni bir kavram değildir. İtibari para temelli müzayede evleri ya da gold farmer’lar (çok oyunculu çevrimiçi oyunlardan para kazananlar) tarafından idare edilen ikincil piyasalara sahip birçok çevrimiçi oyun (genellikle MMORPG’ler) vardır. Kripto para oyunlarındaki temel fark, bu para birimlerinin ve ögelerin blockchain üzerinde yer almasıdır. Blockchain; mülkiyeti, meşruluğu ve nadirliği kolayca ispat etmeyi sağlayan çeşitli özelliklere sahiptir.

Bir blockchain ağını, değiştirilemez bir veritabanı olarak düşünebilirsiniz. Dağıtılmış bir bilgisayar (kullanıcı) ağı tarafından idare edilir ve bu bilgisayarların her birinde blockchain verisinin bir kopyası bulunur. Bu da blockchain verisinin bir kişi tarafından değiştirilmesi, çoğaltılması ya da silinmesinin neredeyse imkansız olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla blockchain oyunları, geleneksel oyunlarda yaygın bir şekilde görülen eşya kopyalamaları, altın hileleri ve diğer kötüye kullanımlar gibi sahtecilik ve yolsuzlukları engelleyecek şekilde geliştirilebilir. Oyun içi eşyanın değerinin önemli bir bölümü bu eşyanın nadirliğinden gelir. Blockchain’de kopyala yapıştır yapmak imkansızdır. Bir eşya benzersizse, bu eşyayı hiçbir şekilde kopyalamak mümkün değildir. Bu da oyun içi eşyalar için gerçek değer yaratılmasına imkan tanır.

Oyna-Kazan oyunlarından ne kadar gelir elde edilir?

Oyun oynamanın, ortalama oyuncuları genellikle maddi olarak ödüllendirmediği bilinmektedir. Düzenli oyun oynayan kişilerin bir blockchain oyunundan nasıl gelir elde ettiğini anlamak zor olabilir. Aslında birçok kişi, özellikle de gelişmekte olarak ülkelerden oyuncular, Axie Infinity gibi kripto oyunlarından kazandıklarıyla geçinmektedir.

Kazancınızın becerilerinizle ve oynamak için harcadığınız zamanla doğru orantılı olduğu farming, daha istikrarlı bir gelir akışı sunabilir. Farming yöntemi, Axie Infinity’nin işsizlik yardımlarına alternatif haline geldiği Filipinler’de popülerlik kazanmıştır. Oyuncular, SLP farm ederek piyasa fiyatına ve oynama süresine bağlı olarak aylık 200 – 1000 USD arası kazanabilir. Farming getirileri, NFT yaratıklarını ve eşyalarını alıp satma alternatifine göre genellikle daha düşüktür, fakat düzenli gelire ihtiyacı olan bir kişi için daha güvenlidir.

Axie Infinity gibi oyunlarda NFT’lerinizi (Axie’ler) kullanarak yeni NFT’ler üretmeniz bile mümkündür. Fakat yeni üretilen bir Axie’nin değerini önceden tahmin etmeniz mümkün değildir. Ekim 2021 itibarıyla en pahalı Axie (Angel), 7 Kasım 2020’de 131.970 USD’ye satılmıştır ve şu anda 3.000 ETH’ye listelenmiş durumdadır. Bu rakamlar cazip gelse de oyna-kazan oyunlarından NFT’ler satan bir kişinin ortalama gelirini tahmin etmek, NFT’lerin rastgele doğası nedeniyle zordur.

Oyna-Kazan oyunlarına nasıl başlanır?

Her bir oyna-kazan yeni oyuncular için gereklilikleri farklı olacaktır. Kriptolarınızı tutmak ve oyuna bağlamak için en azından MetaMask ya da Binance Chain Wallet gibi bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacaktır.

Karakterlerden oluşan bir ekip kurmak ya da oyun içi kullanılan eşyalardan satın almak gibi başlangıç yatırımları yapmanız da gerekebilir. Bir dijital kripto ekonomiye girmek genellikle bedava değildir.

Ekim 2021 itibarıyla Axie Infinity, üç Axie satın almak için yaklaşık 600 USD’lik bir başlangıç yatırımı gerektirir. Oyunu oynayarak birkaç ay içinde bu masrafı çıkarmak mümkün olsa da bu yatırım yine de bir giriş bariyeri yaratır. 

Bir diğer seçenek ise başka bir oyuncudan ücretsiz olarak Axie ödünç alabildiğiniz ve elde edeceğiniz geliri bu oyuncu (yönetici olarak adlandırılır) ile paylaştığınız “burslardan” almanızdır. Bu seçenekte, elde ettiğiniz gelirin belirli bir yüzdesini size burs veren oyuncuyla paylaşmış olursunuz. Başlangıç ekibini kurup günlük görevleri ve yarışmaları tamamladıktan sonra Binance’te ve diğer kripto borsalarında alınıp satılabilen bir ERC-20 tokeni olan SLP’den düzenli bir şekilde kazanmaya başlarsınız.

Oyna-kazan oyunlarında nasıl nakde dönülür? 

NFT oyunlarını oynarken kazanç elde etmenin iki yolu olduğundan bahsetmiştik: satmak için NFT’ler bulmak ya da oyun içi kripto paradan bir gelir akışı elde etmek için oyunu düzenli şekilde oynamak.

Bu faaliyetler size ikincil piyasada satabileceğiniz NFT’ler, token’lar ya da her ikisinden de verecektir. Elinizde tam olarak hangi kripto paranın ve eşyanın bulunduğuna bağlı olarak hem NFT’lerinizi hem de token’larınızı Binance’te satmanız mümkün olabilir. Ethereum ve Binance Smart Chain (BSC) NFT’leri kolayca Binance NFT Pazarı’na eklenebilir, fakat satmak istediğiniz benzersiz token’ların ülkenizde Binance tarafından listelenip listelenmediğini kontrol etmeniz gerekecektir. Ayrıca, KYC sürecinden geçerek hesabınızı doğrulamanız da gereklidir.

Oyna-kazan oyunlarından kriptoları nakde çevirme

SLP ya da SAND gibi token’ları nakde çevirmek için Oyna-Kazan kriptonuzla bir alım satım çifti sunan bir borsaya ihtiyacınız vardır. Kazançlarınızı gerçek hayatta kullanmak istiyorsanız, token’ları itibari para birimlerine (USD ve euro gibi) çevirip çeviremeyeceğinizi ve bunu banka hesabınıza çekip çekemeyeceğinizi de dikkate almanız gereklidir. Diğer bir seçenek ise kriptolarınızı harcamak için bir kripto kart (örn. Binance Visa Kart) kullanmanızdır.

Kazançlarınızı bir sabit coine de çevirebilirsiniz, fakat sabit coin’leri itibari paraya çevirmek için ekstra bir adımdan daha geçmeniz gerekir. Fonlarınız BUSD gibi bir coindeyken SLP, SAND ya da Bitcoin (BTC) gibi oynak kriptolara kıyasla daha istikrarlı kalacaktır. Bir örnekle daha yakından bakalım:

Sandbox oynayarak SAND kazandınız ve şimdi bu token’ları satmak istiyorsunuz. SAND’i nakde çevirmek için öncelikle token’larınızı Binance hesabınıza yatırmanız gereklidir.

1. MetaMask ya da başka bir kripto cüzdanı kullanıyorsanız, kripto para token’larını transfer etmek için yatırma adresinizi gönderici cüzdana kopyalayın. İşlem ücretlerini ödemek için Binance Smart Chain için BNB ya da Ethereum için ETH gibi kriptolara ihtiyacınız olacağını da unutmayın.

2. Borsa sayfasında, alım satım yapmak için uygun bir SAND çifti seçin. BUSD’yi kolayca itibari para birimlerine dönüştürebileceğinizden ve kazançlarınızı kilitlemek için kullanabileceğinizden SAND/BUSD iyi bir seçenektir.

3. İstediğiniz emir türünü kullanarak SAND’lerinizi satın. Biz burada bir piyasa emri kullandık, fakat siz isterseniz bir limit ya da stop-limit emri de kullanabilirsiniz.

4. Artık elinizde, EUR/BUSD gibi BUSD piyasalarında itibari paraya çevirebileceğiniz BUSD olacaktır. İtibari paraya döndükten sonra Binance’ten nakit çekimi yapmak, yaşadığınız ülkeye ve mevcut yöntemlere bağlıdır. Daha fazla bilgiye, SSS sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Oyna-Kazan oyunlarından NFT’leri nakde çevirme

Oyna-Kazan oyununuzdan NFT eşyaları ve koleksiyonluklar kazandıysanız, kazançlarınızı nakde çevirmek için bu NFT’leri bir NFT borsasında satmanız gereklidir. Binance NFT Pazarı, NFT’lerinizi doğrudan Binance’te satmanıza imkan tanıyan bir yatırma özelliğine sahiptir. NFT’niz uyumlu olduğu müddetçe merkeziyetsiz borsaları da kullanabilirsiniz. 

1. NFT’lerinizi Binance’te satmak için bir Binance hesabı oluşturun ya da hesabınıza giriş yapın. NFT’nizin MetaMask gibi bağlanmaya uyumlu bir cüzdanda olduğundan emin olun. Ayrıca, KYC doğrulamasını da tamamlamanız gereklidir.

2. Binance NFT ana sayfasına gidin ve önce [Kullanıcı Merkezi] daha sonra da [Yatır] seçeneğine tıklayın.

3. NFT’nizin üzerinde bulunduğu ağa bağlı olarak BSC ya da ETH’yi seçin. Karşınıza, NFT’nizi göndermeniz gereken adres çıkacaktır.

Daha detaylı talimatlar için Binance’e Nasıl NFT Yatırılır? rehberimizi okuyabilirsiniz. İçe aktardığınız NFT’leri Açık Artırma ya da Sabit Fiyat formatlarında, birkaç farklı kripto para karşılığında satabilirsiniz. Oynaklığının çok az olması ve kolayca itibari paraya dönüştürülebilmesi bakımından BUSD, satış yaparken kullanabileceğiniz iyi bir seçenektir. Hangi yöntemin size uygun olduğunu belirlemek için Binance NFT Pazarında Bir NFT Nasıl Satılır? rehberimizi okuyabilirsiniz.

Vergi yükümlülükleri

Kazançlarınızı nakde çevirmek için Binance’i kullanmaya karar verirseniz, ülkenize ve yerel düzenlemelerinize bağlı olarak birden fazla seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Fakat nakde dönerken kullanacağınız tüm borsalar için vergi yükümlülüklerini kontrol etmeniz her zaman çok önemlidir. Kriptonun yasallığını etkileyen bir yargı alanında da olabileceğiniz için mutlaka her zaman kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Son Söz

Oyna-Kazan oyunları, kripto paralarla kazanç elde etme açısından yeni bir gelişmedir. Ortaya çıkan çoğu yeni proje ve fikirde, sunulan avantajlardan faydalanabilmek için genellikle ilklerin içinde yer almak gerekir. Fakat Oyna-Kazan, oyun severlerin para kazanmasını mümkün hale getirmiştir. Yine de birçok oyun yüksek riskli, kötü token ekonomisi nedeniyle sürdürülemez olabilir ve hatta dolandırıcılık bile olabileceğinden her zaman çok dikkatli olmanız gereklidir.

GameFi ve Oyna-Kazan hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Binance NFT sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Buradan, MOBOX ve My Neighbor Alice gibi oyunların düzenli aralıklarla çıkardığı NFT Gizemli Kutuları‘na da ulaşabilirsiniz. Bu kutular sayesinde de oyun düzeninizi kurmanıza yardımcı olabilecek, oyun dünyasında kullanılabilir NFT’lerden edinebilirsiniz.

Kaynak : Binance