NFT Oyun Topluluğunda Trend Haline Gelen Loot Projesi Nedir?

NFT Oyun Topluluğunda Trend Haline Gelen Loot Projesi Nedir
NFT Oyun Topluluğunda Trend Haline Gelen Loot Projesi Nedir

Kısa Özet

Loot, her biri bir grup RYO tarzı eşyadan oluşan 8.000 NFT’lik bir koleksiyondur. Loot Bag olarak da bilinen NFT’lerin hepsi, eşyaların benzersiz bir karışımından oluşur ve her bir eşyanın görülme sayısı farklıdır. Bag’leri üretmek için bir ücret ödenmesine gerek yoktur ve satın almak için de gas işlem ücretinin ödenmesi yeterlidir.

Bag’ler, içerdikleri eşyaların ne kadar sıklıkla görüldüğünü ölçen farklı ölçütler olan Nadirlik Skorları ya da Bag Skorları üzerinden sıralanabilir.

Loot Bag’lere ilişkin herhangi bir oyun, kural ya da resmi sistem yoktur. NFT’ler topluluk tarafından geliştirilen oyunlarda ve projelerde kullanılmak üzere yaratılan eşyalardır. Bu da Loot Bag’leri kendi dünyalarında kullanan toplulukların, geliştirici araçlarının, loncaların/klanların, piyasa takipçilerinin ve türev projelerin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Loot, yenilikçi doğasından ötürü oldukça dikkat çekmiştir. Yeni özellikler ya da kullanım alanları eklemese de aslında onu bu kadar popüler kılan da bu özelliğidir. Loot’un istenilen şekilde kullanılabilme özgürlüğü onu son derece esnek hale getirir.

Giriş

Loot, çok kısa bir süre içinde NFT dünyasındaki bir diğer popüler proje haline geldi. Fakat farklı eşyalardan oluşan bu sanal torbalar NFT kullanımına yenilikçi yollar getirdi. Token’lar için tamamen kendi fikirlerine dayanan yeni kullanım alanları yaratan büyük bir topluluk ortaya çıktı.

Loot nedir?

Loot, RYO tarzı macera ekipmanları içeren 8.000 benzersiz “torbadan” oluşan bir NFT (benzersiz token) projesidir. Proje, sosyal medya platformu Vine’ın kurucu ortağı Dom Hofmann tarafından kurulmuştur. Her bir “Loot Bag” bir maceraperestin ihtiyaç duyabileceği her şeyi kapsayan sekiz parça içerir: göğüs zırhı, eldiven, ayakkabı, kask, kemer, kolye, yüzük ve silah. Bu NFT’ler kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Kullanıcıların yalnızca NFT’leri yaratmak için gerekli olan gas ücretini (işlem ücreti) ödemesi yeterlidir. 1’den 7.777’ye kadar olan torbalar herkese açıktır, fakat 7.778’den 8.000’e kadarki torbalar projenin kurucularına ayrılmıştır.

Şu ana kadar bu özellikler, standart bir NFT projesine benzerlik gösterir. Fakat Loot benzersizdir, çünkü Loot torbaları için resmi bir kullanım alanı yoktur. Genellikle NFT’ler bir oyun ya da uygulamaya yönelik yapılır. Bunun yerine Loot, NFT’lerle ne yapacağına ve NFT’leri platform ve yaratımlarına nasıl dahil edeceğine topluluğun karar vermesine imkan tanır.

Nasıl çalışır?

Loot NFT’leri benzersiz ERC-721 Ethereum token’larıdır, yani tüm token’lar eşsizdir ve hiçbir token’ın kopyalanması mümkün değildir. Loot’un akıllı sözleşmesi, NFT’lerin içerdiği sekiz eşyayı ve bu NFT’lerin “harikalık” skorlarını belirleyen bir rastgelelik derecesine sahiptir. Skor ne kadar yüksek olursa, eşyanın ismindeki çeşitlilik de o kadar fazladır.

Bir örnekle daha yakından bakalım: Aşağıda, torba #6161’de yer alan sekiz eşyanın bir listesini görebilirsiniz. Bu torba iki yaygın (common), üç nadir (rare), bir çok nadir (very rare), bir epik (Epic) ve bir de mitik (Mythic) eşya içerir. “Mythic” eşya en nadir görülendir, Loot ekosistemindeki tüm ögeler arasında yalnızca bir kez görülür.

Torbanın içindeki eşyaların ne kadar nadir olduğu, torbanın değerini belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Fakat değeri göz önüne aldığımızda diğer etmenler de denkleme dahil olabilir.

Bir Loot NFT’sinin değeri nasıl belirlenir?

Loot, NFT’lerini neyin değerli kıldığını resmi olarak belirlemiş olmasa da topluluk, değeri belirlemeye yönelik kendi sistemlerini geliştirmiştir. Şu anda başlıca yöntem nadirliğe dayanmaktadır. Her bir eşya yalnızca belirli kez görülür ve bir Nadirlik Skoruna sahiptir.

Eşya Skorunuz, torbanızdaki tüm ögelerin Nadirlik Skorunun toplanmasıyla hesaplanır. Her bir eşyanın Loot ekosisteminde kaç kez görüldüğünün toplamına dayanan bir Torba Sıralamanız da vardır. İnsanların Loot Torbaları’na verdiği maddi değer en temelde Eşya Skoru ve Torba Sıralamasına dayanır. Loot Bags, gelecekteki değerlerine yönelik spekülasyonlara dayanarak on binlerce dolara satılmaktadır.

Loot Bags’in uzun vadeli değeri, bu torbaların etrafında gelişecek uygulamalara ve ekosistemlere dayanacaktır. Belirli oyunların değer verdiği eşyalar en nadir görülenler olmayabilir. Her bir torba farklı ekosistemlerde değerli olabileceğinden fiyatlar birden fazla kullanım alanından etkilenebilir.

Loot’un tipik NFT projelerinden farkı nedir?

Loot ve diğer NFT projeleri arasındaki başlıca fark, Loot’un benimsediği aşağıdan yukarıya yaklaşımdır. Peki, bu tam olarak ne anlama gelir? NFT projeleri yönlerini neredeyse her zaman kurucularından ve geliştiricilerinden alır. Yeni NFT blockchain oyun ve projelerinin çoğunda mekanizma ve kurallar, topluluktan çok az bir katkıyla ya da hiç katkı olmadan geliştirici ekip tarafından belirlenir.

Fakat Loot, aşağıdan yukarıya bir yaklaşımı benimser. NFT’leri kurucular yaratmış olsa da NFT’lerin değerini ve nasıl kullanılacağını belirleyen topluluktur. Loot’un yaratılmasından kısa bir süre sonra, Loot torbalarını farklı şekillerde kullanan topluluklar ve projeler ortaya çıkmıştır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir Loot torbasındaki tüm eşyalar, NFT dahilinde akıllı sözleşme tarafından okunabilirdir. Yani torba, eşyaların bir koleksiyonu olsa da ögelerin kendisi de torbanın değerini belirlemede büyük bir ağırlığa sahiptir. Bu özelliğe de genellikle tam bir paket olarak muamele edilen NFT’lerde pek sık rastlanmaz.

NFT topluluğu Loot NFT etrafında nasıl gelişmektedir?

Geliştiriciler ve destekçiler, daha şimdiden Loot NFT’lerine dayanan birçok proje yaratmıştır. Potansiyel sonsuzdur ve yalnızca bir NFT’yi projenize nasıl dahil edebileceğinize dayanır. Başlıca katkı yolları beş kategoriye ayrılır: topluluklar, geliştirici araçları, loncalar/klanlar, pazar takipçileri ve türev projeler. Haydi, bunları daha yakından inceleyelim.

Topluluklar

Topluluk alanları, Loot sahiplerinin ve severlerin bir araya gelmesine, projeler inşa etmesine ve yeni Loot fikirlerini tartışmasına imkan tanır. Loot’u gerçek zamanlı bir şekilde tartışmak için uzak ara en büyük iki yer Loot Topluluğu Discord’u ve Loot Geliştiricileri Discord’udur.

Geliştirici araçları

Geliştirici araçları arasında yeni projelerin geliştirilmesine yardımcı olacak komut dosyaları, aracı modüller ve sanat geliştiricileri yer alır. Örneğin Pixel Karakter Üreteci, her bir Loot NTF’sinden otomatik olarak bir görsel yaratır ve bu görseller bir oyunda ya da uygulamada kullanılabilir.

Loot Sound, Loot NTF’leri için benzersiz sesler yaratarak bu NFT’leri diğer uygulama ya da oyunlarda kullanılabilir hale getirir. Loot çantasındaki her eşya, diğer yedi ögenin eşya efektleriyle birleştirilen benzersiz bir sese sahiptir.

Loncalar/Klanlar

Katana Garden, Loot çantalarında Katana silahı bulunan Loot NFT sahipleri için bir lonca/klandır. Tam olarak ne yaptıkları yalnızca Katana sahipleri tarafından bilinmektedir. Loncanın üyeleri Reddit üzerinden iletişim kurar ve ancak bir Loot Katana’sına sahip olduğunuzu ispatlarsanız bu loncaya/klana üye olabilirsiniz.

Piyasa Takipçileri

Piyasa takipçileri hangi NFT’lerin belirli bir eşyayı içerdiğini, NFT’nin sahibi olan adresi ve güncel piyasa fiyatlarını bulmak için basit araçlardır. Örneğin, robes.market sitesini ziyaret ederseniz hangi cüzdanların koleksiyonunda bir Divine Robe tuttuğunu görebilirsiniz.

Türev projeler

Loot Dungeon, Loot NFT’lerini içeren bir blockchain oyunudur. Loot’larınızı stake ederek bir canavarla savaşabilirsiniz ve sonuçlar Chainlink VRF’leri kullanılarak belirlenir. Bunlar rastgele hale getirilmiş, zincir üstü bir “zar atma” özelliği sunan Doğrulanabilir Rastgele Fonksiyonlardır (VRF). Loot Dungeon’da Chainlink VRF’si savaşları yürütür ve kazananlara yapay zeka tarafından yaratılmış piksel sanatı olan benzersiz ögeler verilir.

Loot Dungeon’a girdiğinizde Loot NFT’niz bir akıllı sözleşmeye gönderilir. Daha sonra, canavarla savaşmaya ya da kaçmaya karar vermek için 24 saatiniz olur. Ölürseniz, maksimum 0,05 ETH’lik bir ücreti ödememeniz halinde Loot NFT’nizi kaybedersiniz.

Loot neden bu kadar popüler?

Loot, kısa süre içince NFT severlerin, geliştiricilerin ve yatırımcıların hayal gücünü harekete geçirmiştir. Aşağıdan yukarıya yaklaşım, kripto paralar için çok önemli bir prensip olan merkeziyetsizliği desteklemektedir. Kullanıcılara, NFT’lerle ne yapacaklarına yönelik karar verme gücü sunmak, gücü geliştiricilerden oluşan merkezi bir gruptan alarak yaratıcılığı teşvik etmektedir. Diğer yandan, geleneksel NFT’lerde de yenilikler yapılıyor olsa da bunların kullanım alanları belirli platformlarla sınırlandırılmış durumdadır. Staking avantajları, oyun olanakları, yönetişim sistemleri ve diğer bazı özellikler pratik ve tipik NFT kullanım alanlarıdır, fakat bunlar artık standart hale gelmiştir ve NFT topluluğuna daha az heyecan vermektedir. Loot da bu avantajların hepsini sağlayabilir, fakat bir Loot NFT’sinin nasıl uygulanacağına yönelik kararın kullanıcıya bırakılması bu projenin hızla popülerlik kazanmasını sağlamıştır.

Son Söz

Loot, daha şimdiden kripto para topluluğunun ve Vitalik Buterin gibi isimlerin beğenisini kazanan yeni bir kavram ortaya koydu. Blockchain de gücü kullanıcıların eline vermeyi ve merkeziyetsizliği bugüne kadar hep desteklemiştir. NFT’lerde yukarıdan aşağıya yaklaşımla geçen uzun bir sürenin ardından Loot’un kavramına dayanarak geliştirilen proje ve kavramları görmek ilginç olacaktır.

Kaynak : Binance