Binance’te Litecoin (LTC) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Binance'te Litecoin (LTC) Madenciliği Nasıl Yapılır?
Binance'te Litecoin (LTC) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin (LTC), Scrypt Proof of Work algoritması ile desteklenen bir kripto para birimidir. LTC, orijinal Bitcoin Protokolünde değişiklikler yapmak suretiyle Bitcoin’e bir alternatif sunmayı amaçlamaktadır. Litecoin (LTC), tasarlanan ilk altcoin’lerden biridir. Litecoin ağı 13 Ekim 2011’de kullanıma açılmıştır. İlk çıkarıldığı tarihten bugüne, piyasa değeri bazında LTC hala en büyük para birimlerinden biridir. 

Litecoin, işlemleri Bitcoin blokchainine kıyasla çok daha hızlı bir hale getirerek satıcıların LTC ile ödeme kabul etmelerini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Litecoin ve Bitcoin arasında birkaç önemli fark vardır. Örneğin, Litecoin’de işlemler daha hızlıdır ve Litecoin’in toplam arzı (84 milyon LTC) Bitcoin’den daha fazladır. Ayrıca, Litecoin’in yarılanmaları da değiştirilmiştir. Bitcoin her 210.000 blokta bir yarılanırken Litecoin ise her 840.000 blokta bir yarılanır.

Binance’te LTC madenciliği yapmaya nasıl başlayabilirim?

Kullanılabilecek Madenciler

Antminer (Örn. L5, L3+)

INNOSILICON (Örn. A6+)   

Veya Scrypt Proof of Work algoritmasını destekleyen herhangi bir madenci

LTC Madenciliği için Adım Adım Rehber 

1. Binance Pool hesap kaydı                                            

Madencilik hesabı oluşturmak için resmi Binance Pool web sitesine gidin ve bir Binance Pool hesabı oluşturun. İhtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte birden çok alt madencilik hesabının nasıl oluşturulacağını öğrenmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın: Binance Madencilik Hesabı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

2. Madencilik yapılandırma ayarları

2.1 Stratum URL’sini Yapılandırın

1. Havuz: stratum+tcp://ltc.poolbinance.com:3333
2. Havuz: stratum+tcp://ltc.poolbinance.com:443
3. Havuz: stratum+tcp://ltc.poolbinance.com:25

2.2 İşçi adını ve şifresini oluşturun

İşçi adlarını “MadencilikHesabı.İşçi” biçiminde oluşturun ve bir şifre belirleyin. İşçi adları rakamlardan veya harfler ile rakamlardan oluşturulabilir. Örneğin, madencilik hesabınızın adı MiningLTC ise işçinizin adı “MiningLTC.001” olabilir. Şifre isteğe bağlıdır.

2.3 Madencilik yapılandırması

Antminer’ı örnek olarak alalım. Antminer’ınıza giriş yapın ve “Madencilik Yapılandırması” seçeneğine tıklayın. Bilgilerinizi girdikten sonra, kurulumu tamamlamak için “Kaydet ve Uygula” öğesine tıklayın. Madenciliğin istikrarlı bir biçimde yapılmasını sağlamak için birden fazla port belirlemenizi öneririz. Portlardan biri bağlantı kuramazsa, madenci otomatik olarak bir sonraki porta geçiş yapacak ve madenciliğe devam edecektir. 

3. Madencilik güçlerini kontrol edin

Madenciler açık ve çalışır duruma geldikten sonra performans istatistiklerinin yaklaşık olarak 10 dakika içinde yayınlanması beklenir. Aktif madencilik gücünü görmek için madencilik havuzu ana sayfasında bulunan [İşçiler]‘i seçebilirsiniz.

Not: Aynı zamanda BTC/ETH madenciliği de yapıyorsanız veya bir BTC/ETH madencilik hesabı oluşturduysanız, aktif madencilik güçlerini görmek için doğru algoritmayı seçtiğinizden lütfen emin olun.

4. Kazançları kontrol edin

Uzlaşma dönemi, önceki gün saat 03.00’ten (TSİ) mevcut gün saat 03.00’e (TSİ) kadar hesaplanır. Madencilik havuzu ödeme zamanı ise her gün saat 05.00 ile 13.00 (TSİ) arasındadır.

Uzlaşmanın tamamlanmasının ardından madencilik geliriniz Binance Fonlama Cüzdanınıza yatırılacaktır. Binance Pool [Kazançlar] sayfasından veya [Cüzdan] – [Fonlama Cüzdanı] bölümüne giderek günlük getiri kayıtlarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, kazançlarınızı hiçbir işlem ücreti ödemeden Spot Cüzdanınıza veya diğer Binance Cüzdanlarına transfer edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden birden çok port belirlemem gerekiyor?İstikrarlı ve sürdürülebilir bir madencilik faaliyeti gerçekleştirmenizi sağlamak için birden çok port belirlemenizi öneririz. Portlardan bir tanesi devre dışı kalırsa, madenci bir sonraki porta otomatik olarak geçiş yaparak madenciliğe devam edecektir.Madencim çalışmaya devam ediyor. Ancak, madencilik havuzu “geçersiz madenci” uyarısı veriyor. Neden?Durum, madenci yaklaşık olarak 10-20 dakika boyunca çalışmaya devam ettikten sonra aktif hale gelecektir. İşçinin geçersiz paylar üretmeye devam etmesi durumunda lütfen pano kısmından ayarlarınızı kontrol edin. Sorun çözülmezse, lütfen Binance destek ile iletişime geçin.

Kaynak : Binance