Ronin Wallet Nasıl Kullanılır?

Ronin Wallet Nasıl Kullanılır
Ronin Wallet Nasıl Kullanılır

Kısa Özet

Axie Infinity’yi hiç duydunuz mu? Bu proje, Sky Mavis tarafından geliştirilmiş popüler bir blockchain oyunudur. Ethereum üzerinde çalışır ve oyuncuların Axie’ler adındaki sevimli NFT karakterlerini üretmesine, toplamasına ve alıp satmasına imkan tanır.

Ronin Wallet, Axie Infinity için geliştirilmiş kripto cüzdanıdır. Ethereum üzerinde bir yan zincir olarak faaliyet gösteren Ronin blockchaini üzerinde çalışır. Ronin ağı, Axie’leri alıp satmayı ve üretmeyi çok daha ucuz bir hale getirir ve Axie Infinity oynamanın maliyetini büyük oranda düşürür. Ronin Wallet, Ronin blockchaini üzerindeki diğer NFT oyunlarıyla da uyumludur.

Giriş

Bir NFT oyuncusuysanız, 2018’de piyasa çıkmasından bu yana popülerliği gitgide artan Ethereum tabanlı koleksiyon oyunu Axie Infinity’ye de muhtemelen oldukça aşinasızdır. Oyunu bilmeyenler Axie Infinity’yi, Pokémon’dan esinlenmiş CryptoKitties’in yeni bir versiyonu olarak düşünebilir. 

Oyuncular, Axie adındaki sevimli yaratıkları üretebilir, toplayabilir ve alıp satabilir. Ayrıca sanal arazi ve eşyaları de toplayabilir ya da alıp satabilir. Bunların tamamı, blockchain tabanlı bir pazar yerinde yapılır. Oyuncular, canavarlarla savaşmak ya da diğer oyuncularla rekabet etmek için takımlar kurabilir. Axie Infinity, Binance gibi kripto borsalarında alınıp satılabilen bir kripto para olan Smooth Love Potion (SLP) ile oyuncularını ödüllendirir.

Ethereum ağının işlem ücretleri çoğu zaman yüksektir ve bu da Axie Infinity’nin büyümesine ket vurmuştur. Oyuncu sayısının hızla artmasıyla Sky Mavis geliştiricileri, NFT oyunlarını ölçeklendiren ve daha düşük işlem ücretleri sunan kişiselleştirilmiş bir yan zincir olan Ronin blockchainini kullanıma sunmuştur. Ekip, oyuncuların kripto varlıklarını ve NFT’lerini (Axie’ler dahil) saklayabilecekleri bir mobil ve tarayıcı uzantısı cüzdan olan Ronin Wallet’ı da geliştirmiştir.

Ronin Wallet nedir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Ronin Wallet, bir Ethereum yan zinciri olan Ronin ağında faaliyet gösteren bir kripto cüzdanıdır. Tarayıcı uzantısı ya da mobil uygulama (Android ve iOS) olarak kullanılabilir. 

Ronin cüzdanı, popüler oyun Axie Infinity’nin yanı sıra Ronin blockchaini üzerinde çalışan diğer Merkeziyetsiz Uygulamalarla (DApp) da etkileşim kurmanıza imkan tanır. Bir Ronin cüzdanı oluşturduktan sonra hesap oluşturmak ve oynamaya başlamak için Axie Infinity Pazar Yerine giriş yapabilirsiniz.

Ronin Wallet’ı, yüksek gas ücretleri ödemeden kripto para ve NFT göndermek ve almak için de kullanabilirsiniz. Şu anda Wrapped Ether (WETH), Axie Infinity Shard (AXS), USDC ve Smooth Love Potion’ı (SLP) Ronin cüzdanınızda tutmanız mümkündür.

AXS ve SLP, oyuncuların Axie Infinity’de günlük görevleri tamamlayarak ve diğer oyuncularla savaşarak kazanabildikleri ERC-20 tokenleridir. Kasım 2021 itibarıyla, yeni Axie’ler üretmek için AXS ve SLP kullanabilirsiniz. Fakat gelecekte, AXS’nin yalnızca bir yönetişim tokeni olarak kullanılacak olmasından dolayı Axie üretimindeki işlevinin devre dışı bırakılması beklenmektedir. SLP’yi, Binance gibi kripto borsalarında alıp satmanız da mümkündür. Ronin Wallet, artık Binance ile entegre olduğundan, kullanıcılar NFT’lerini ve kripto paralarını doğrudan, minimum gas ücretiyle transfer edebilir.

Bir Ronin cüzdanı oluşturmak için uzantıyı Chrome ya da Firefox’a yükleyebilirsiniz. Bunun yerine, Apple Store ya da Google Play’den mobil uygulamayı da indirebilirsiniz. Lütfen sahte uygulamalara karşı dikkatli olun.

Ronin Cüzdanı nasıl oluşturulur?

Ronin Wallet, mobil uygulama ya da tarayıcı uzantısı olarak kullanılabilir. Bu rehberde tarayıcı uzantısı versiyonu kullanılacaktır.

1. Öncelikle, Chrome ya da Firefox‘a Ronin Wallet tarayıcı uzantısını ekleyin. 

2. Uzantıyı açın ve [Get Started] tuşuna tıklayın. Ronin Wallet kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz. Şimdi [I’m new. Let’s get set up!] ögesine tıklayın.

3. Cüzdanınız için güçlü bir şifre belirleyin ve [Create Wallet] tuşuna tıklayın.

4. Kurtarma cümlenizi gizlenmiş olarak göreceksiniz. [Reveal Seed Phrase] tuşuna tıklayın ve cümleyi not alın. İleride cüzdanınızı kurtarmanız için gerekmesi ihtimaline karşı bu cümleyi güvenli bir yerde saklamalısınız. Kurtarma cümlenizi hiç kimseyle paylaşmamalısınız.

5. Şimdi, biraz önce yedeklediğiniz kurtarma cümlenizi girin. [Continue] tuşuna tıkladığınızda Ronin Cüzdanınız kullanıma hazır olacaktır!

Devam etmeden önce Ronin Wallet’ın emanete dayalı olmayan bir hizmet olduğunu, yani fonlarınıza hiç kimsenin, Ronin geliştiricilerinin bile erişemeyeceğini belirtmemiz önemlidir. Bu da kurtarma cümlenizin ya da özel anahtarlarınızın kaybolması, çalınması ya da imha olması durumunda cüzdanınıza erişmeniz konusunda size hiç kimsenin yardım edemeyeceği anlamına gelir. Bu nedenle, kurtarma cümlenizi mutlaka not almalı ve bu notu iki ya da üç farklı yerde saklamalısınız. Böylece, talihsiz bir durum yaşanması halinde hesabınızı kurtarabilirsiniz.

6. Ronin cüzdanınızı oluşturduğunuza göre artık cüzdan arayüzünüzü açmak için tarayıcı uzantısına tıklayabilirsiniz.

Üst bölümde, cüzdan ismini [Account #] ve Ronin cüzdanı adresinizi görebilirsiniz. Varlık yatırırken ya da alırken bu adresi paylaşmanız gereklidir. [Assets] bölümü, güncel ERC-20 ve ERC-721 token bakiyenizi gösterir. İşlem geçmişinizi görüntülemek için [Activities] sekmesine tıklayabilirsiniz.

Ronin Wallet ile bir Axie Infinity hesabı nasıl oluşturulur?

Bir Axie Infinity hesabı oluşturmak için: 

1. Axie Marketplace‘e gidin ve [Login] tuşuna tıklayın. 

2. [Login with Ronin Wallet] seçeneğini seçin ve oyunun Ronin cüzdanınıza bağlanabilmesi için [Confirm] tuşuna tıklayın.

3. Şimdi bir kullanıcı adı seçin ve [Save] tuşuna tıklayın. Kurulumu tamamlamak için e-posta adresinizi girin ve hesabınızı korumak için bir şifre belirleyin. Axie Infinity hesabınız artık hazır.

Nasıl Axie alınır?

Ronin Wallet, ETH’yi desteklememekte, yalnızca Wrapped ETH (WETH) ile çalışmaktadır. Axie satın almak için Ronin cüzdanınıza WETH eklemeniz gereklidir. Bunun için iki seçeneğiniz vardır:

1. Seçenek. Kişisel cüzdan (ETH) → Ronin Bridge → Ronin Wallet (WETH)

İlk seçenek, ETH’leri Ronin Bridge aracılığıyla WETH’ye çevirmek için MetaMask ya da Binance Chain Wallet gibi kişisel bir cüzdan kullanmaktır. Bu seçenekte Ethereum gas ücreti ödemeniz gerekir. ETH’niz yoksa, aşağıdaki adımları takip ederek Binance’ten ETH satın alabilirsiniz.

2. Seçenek. Binance (WETH) → Ronin Cüzdanı (WETH).

Binance hesabınızda Wrapped ETH (WETH) varsa, tokenlerinizi Ronin ağını (RON) kullanarak Binance’ten doğrudan Ronin cüzdanınıza gönderebilirsiniz. Bu durumda, MetaMask ya da Binance Chain Wallet’ı kullanmanıza gerek kalmaz. Ethereum gas ücreti ödemek zorunda kalmayacağınız için bu daha iyi bir seçenektir. Fakat Binance’te WETH piyasaları bulunmamaktadır. Bu durumda elinizde ETH varsa fakat WETH yoksa, 1. seçeneği kullanmanız gereklidir.

WETH’leriniz Ronin cüzdanınıza ulaştığı anda Ronin cüzdanınızı Axie Infinity Pazar Yerine bağlayabilir ve diğer oyunculardan Axie satın alabilirsiniz.

Binance’te nasıl ETH alınır?

1. Binance hesabınıza giriş yapın, [Al-Sat] sekmesini açın ve [İleri Düzey] alım satım arayüzünü seçin.

2. İmlecinizi, ekranın sol tarafında gösterilen alım satım çiftinin üzerine getirin ve arama çubuğuna ETH yazın. Biz bu örnekte [ETH/BUSD] çiftini kullanacağız.

3. Emir türünü seçin ve tutarı girin. Emri göndermek için [ETH Al] ögesine tıklayın.

Artık elinizde ETH olduğunda göre coinlerinizi Ronin cüzdanınıza nasıl göndereceğinizden bahsedelim.

Ronin Bridge ile nasıl ETH bağlanır?

1. MetaMask ya da Binance Chain Wallet gibi bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacaktır.

2. İmlecinizi [Cüzdan] menüsü sekmesinin üzerine getirin ve [İtibari Para ve Spot] ögesini seçin.

3. ETH’yi arayın ve [Çekim] seçeneğine tıklayın.

4. Fonları yatırmak istediğiniz Ethereum ERC-20 adresini yapıştırın. Burada, harici cüzdanınızdaki (örn. MetaMask) yatırma adresini kullanmanız gereklidir.

5. [Ağ] ögesine tıklayın ve [Ethereum (ERC20)] seçeneğini tercih edin.

6. İşlem bilgilerine tıklayın ve ETH’lerinizi göndermek için [Çek] tuşuna tıklayın.

7. Ronin Bridge web sitesine gidin ve [Deposit] seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan açılır pencere ile MetaMask’inizi bağlayın.

8. [Next] tuşuna tıklayın ve cüzdanınızı bağlamayı bitirin.

9. Ronin cüzdanınıza girin ve Ronin cüzdanınızın adresini [Ronin Address] bölümüne kopyalayın. Henüz bir Ronin cüzdanınız yoksa, lütfen yukarıdaki “Ronin Cüzdanı nasıl oluşturulur?” bölümünü okuyun.

10. Yatırmak istediğiniz varlığı, [Asset] tuşuna tıklayarak seçin. Biz bu örnekte ETH yatıracağız.

11. Bilgilerinizi onaylamak için [Next] tuşuna tıklayın ve tokenlerinizi Ronin cüzdanınıza bağlayın. Ethereum gas fiyatlarına göre belirlenen bir işlem ücreti ödemeniz gerekeceğini lütfen unutmayın.

12. Oynamaya başlamadan önce bir takım oluşturmak için Axie’lerinizi satın almanız gereklidir. Axie pazar yerine giriş yapın ve Ronin cüzdanı seçeneğini tercih edin. Daha önce bir Axie hesabı oluşturmadıysanız, bu adımı tamamlamanız gerecektir. İlk kez giriş yapıyorsanız, talimatları takip ederek bir hesabın nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz.

Binance’ten Ronin cüzdana (RON ağı) nasıl transfer yapılır?

Kasım 2021 itibarıyla, Binance’ten Ronin cüzdanınıza AXS, SLP ve WETH çekebilirsiniz. Bu yöntem için MetaMask ya da harici başka bir cüzdan gerekli değildir. Dolayısıyla, Ethereum gas ücreti ödemenize de gerek kalmaz.

1. [Cüzdan] seçeneğine gidin ve [İtibari Para ve Spot] ögesini seçin.

2. WETH’yi arayın ve [Çek] seçeneğine tıklayın.

3. Fonları yatırmak istediğiniz Ronin adresini yapıştırın. Burada, Ronin cüzdanınızdaki yatırma adresini kullanmanız gereklidir. ronin: ön ekini 0x ile değiştirmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

4. RON ağını seçin, tutarı girin ve [Çek] tuşuna tıklayın.

5. Çekim işlemini onaylayın ve WETH’lerinizin Ronin cüzdanınıza ulaşmasını bekleyin.

Bir Ronin Wallet işlemi nasıl yapılır?

1. Ronin Wallet uzantınızı açın ve [Send] tuşuna tıklayın.

2. Hedef adresi yapıştırın ve varlığı (WETH, AXS ya da SLP) seçin. Tutarı girin ve [Next] tuşuna tıklayın.

3. Son olarak, bilgileri tekrar kontrol edin ve [Confirm] tuşuna tıklayın. Ronin, günde 100 ücretsiz işlem yapılmasına imkan tanır. Yani, bu işlemler için bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Son Söz

Ronin Wallet, yalnızca eğlenceli Axie Infinity dünyasına dahil olmanıza imkan tanımakla kalmaz. Aynı zamanda kolayca transfer yapabilir, Axie alıp satabilir ya da diğer NFT’lerle işlem yapabilirsiniz. Ronin ağı, bir yan zincir olarak işlemleri neredeyse anında ve ücretsiz olarak yapmanızı mümkün kılar. Ronin’i Axie Infinity dışında diğer DeFi projelerine ve NFT oyunlarına bağlanmak için de kullanabilirsiniz.

Kaynak : Binance