Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nedir?

Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nedir
Bored Ape Yacht Club (BAYC) Nedir

Kısa Özet

Bored Ape Yacht Club (BAYC), her biri tamamen benzersiz özelliklere sahip 10.000 NFT Maymundan oluşan bir koleksiyondur. Bazı özellikler diğerlerinden daha nadirdir. Bu da koleksiyonerlerin bu nadir özelliklere daha fazla değer verdiği anlamına gelir. Bir Maymun satın aldığınızda BAYC üyesi olarak ileride çıkacak koleksiyonlara ve diğer avantajlara da özel erişim elde edersiniz.

BAYC sahipleri, airdrop’la dağıtılan bir serum aracılığıyla Maymunlarını Mutant Maymunlara dönüştürebilir. Bu mutantlar da NFT başına 3 ETH’den herkese açık bir satışla çıkarılmıştır. Orijinal BAYC Maymunlarına sahip olanlar, ücretsiz olarak bir Club Dog NFT’si çıkarma şansı da elde eder. Kulüp, ikincil satışlardan gelen telif ücretlerini hayvanlara yönelik çalışan hayır kurumlarına bağışlamıştır.

BAYC’nin başarısının bir kısmı, NFT’lerin ötesinde bir evren ve özel bir kulüp yaratmaya yönelik odağına dayanır. BAYC; Mutant Arcade gibi oyunlar, hayır işlerine yönelik hareketler ve kulüp avantajlarıyla popülerliğini ve oldukça yüksek taban fiyatını korumayı başarmıştır.

Giriş

Yeni çıkan NFT’leri takip etmek gerçekten zor bir hale geldi. Başarılı olan her bir projenin yanında çok daha fazlası başarısız oluyor. Bir zamanlar başarıyı getiren formüller artık yaygın bir şekilde kullanılıyor, fakat bunların arasından yalnızca bazıları yatırımcıların hayal gücüne hitap etmeyi başarabiliyor. Bored Ape Yacht Club da NFT ekosisteminde büyük bir popülerlik yakalamayı başaran projelerden biri. Peki, bu başarıyı elde etmek için tam olarak ne yaptı? Proje, tanıdık bir formatı kullanıyor olsa da NFT dünyasının sınırlarını zorlamayı başardı.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) nedir?

Bored Ape Yacht Club, Maymun görünümünde tasarlanmış 10,000 Benzersiz Token‘den (NFT’ler) oluşan bir koleksiyondur ve Ethereum blockchaini üzerinde çıkarılmıştır. Her bir NFT’nin tamamen farklı ve benzersiz olduğu CryptoPunks gibi NFT projelerinden esinlenmiştir. Tüm Maymunlar ne giydiklerine, ne yaptıklarına ve arka planlarına bağlı olarak farklı nadirlik seviyelerine sahiptir.

Proje, Yuga Labs’in kimliği bilinmeyen dört kurucusu tarafından kurulmuştur: Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup ve No Sass. BAYC, ilk tokenlerini çıkardığından bu yana yeni NFT serileri, NFT yükseltmeleri ve BAYC sahipleri için özel bir kulüp de yaratmıştır. Bu gelişmeler projeye yönelik ilginin devam etmesini sağlamış, aşağıdaki NFT’nin Sotheby’s müzayede evinde 3,4 milyon USD gibi inanılmaz bir fiyattan satışa çıkmasına neden olmuştur.

Bored Ape Yacht Club NFT’leri nasıl çalışır?

Tüm Maymun avatar’ları, Ethereum blockchaini üzerindeki ERC-721 NFT’leridir. Tüm tokenler benzersizdir. Bu da her birinin eşsiz olduğu ve bu tokenlerin diğer kripto para ya da tokenlerin yerine bire bir kullanılamayacağı anlamına gelir. Maymunlar, yedi özellikten oluşur:

1. Arka Plan

2. Kıyafetler

3. Küpe

4. Gözler

5. Kürk

6. Şapka

7. Ağız

Her özellik, çeşitli görünümlere ve stillere sahiptir. Örneğin, aşağıdaki resimden bir Maymunun solid gold, trippy ve noise kürke sahip olabileceğini görebilirsiniz. Her bir görünüm belirli bir sayıyla sınırlıdır, dolayısıyla bazılarının görülme sıklığı istatistiksel olarak daha düşüktür.

En nadir rastlanan özellikler genellikle daha yüksek bir fiyata satılır. Özelliklerinin tamamına bakarak bir maymunu nadirliğine göre sıralamaya başlayabilirsiniz. Diğer bir deyişle, daha nadir özelliklere sahip bir Maymun, daha yaygın özelliklere sahip bir maymundan çoğu zaman daha yüksek bir fiyata satılacaktır.

Bored Ape Yacht Club’ın avantajları nedir?

Bored Ape sahipleri, BAYC’nin özel kulüplerine ve alanlarına katılabilir. Avantajlar arasında yeni NFT’lere, NFT yükseltmelerine ve diğer avantajlara ilk erişim de yer alır. Hem Mutant Ape Yacht Club (MAYC) hem de Bored Ape Kennel Club, BAYC üyelerinin ücretsiz katılımına izin vermiştir. Bu iki koleksiyonun daha yüksek fiyatlara satılmasına bakıldığında, BAYC’ye katılmanın avantajları açıkça görülmektedir.

Mutant Ape Yacht Club nedir?

MAYC de orijinal BAYC’ye benzer şekilde Maymunlardan oluşan bir koleksiyondur, fakat buradaki maymunlarda zombi benzeri bir mutant teması vardır. Orijinal 10.000 BAYC NFT’si sahiplerine M1, M2 ve M3 kademelerinin birinden rastgele bir serum şişesi airdrop yapılmıştır.

Bu serumlar, NFT tutan cüzdanlara rastgele dağıtılmıştır. Maymuna M1 ya da M2 mutant serumu verilirse orijinal formuyla aynı özelliklere sahip yeni bir mutant Maymun yaratılabilir. Diğer yandan M3 serum şişeleri, orijinalden farklı yepyeni bir mutant Maymun yaratabilir ve böylece NFT’ye daha da nadir olma şansı verir.

Yuga Labs, MAYC’nin Maymun sahipleri için “üyeliğin son kademesi” olduğunu söylemektedir. Ekip şimdilik BAYC üyelerine daha fazla hizmet ve avantaj sunmak üzerine odaklanacaktır.

Bored Ape Kennel Club nedir?

Bored Ape Kennel Club, Yuga Labs’in bir diğer NFT koleksiyonudur ve yalnızca Ape sahiplerine dağıtılmıştır. Maymun içeren cüzdanlar, çeşitli özelliklere sahip ve farklı nadirlikteki Club Dog NFT’lerinden çıkarmaya hak kazanmıştır. Bu köpekler, ödenmesi gereken gas ücretinin dışında ücretsiz olarak alınabilmiştir. İkincil satışlardan sınırlı bir süre boyunca %2,5’lik bir telif ücreti alınmış ve toplanan paralar hayvanlara yönelik çalışan hayır kurumlarına bağışlanmıştır.

Mutant Arcade nedir?

BAYC’nin ilgi çekici olmasının nedenleri arasında NFT’lerle birlikte sunulan hikaye ve atmosfer de yer alır. CryptoPunks’ta yalnızca NFT’ler varken BAYC tematik bir evren yaratmıştır. Bunun bir örneği de MAYC koleksiyonu ile birlikte kullanıma sunulan küçük Mutant Ape Oyunu‘dur.

Bored Ape Yacht Club Bathroom nedir?

Bathroom, Maymun sahiplerinin her 15 dakikada bir sanal bir banyo cüzdanına bir piksel boyayabildiği bir diğer üyelik avantajıdır. Banyo, bir topluluk çizim tahtası dışında başka bir şey sunmaz. Fakat diğer kulüp avantajlarında olduğu gibi koleksiyonerlerin ilgisini proje ve evreni üzerinde tutmaya yardımcı olur.

Bir Bored Ape Yacht Club NFT’sini nereden alabilirim?

BAYC ve diğer koleksiyonlar, popülerlikleri nedeniyle oldukça pahalı bir hale gelmiştir. Artık yeni NFT’ler çıkarılmadığı için yalnızca ikincil piyasalardan bu NFT’leri satın almak mümkündür. Yeterli fonunuz varsa bu NFT’leri OpenSea ve Rarible’dan satın alabilirsiniz. 

Bir Maymun satın almak için cüzdanınızda NFT ücretini ve işlem ücretlerini ödemeye yetecek kadar ether (ETH) bulunduğundan emin olun. Ayrıca DApp‘lere bağlanabilen Metamask ya da Binance Chain Wallet gibi bir cüzdana da ihtiyacınız olacaktır.

Son Söz

Bored Ape Yacht Club, popüler bir NFT modelini başarıyla kullanmış ve inovasyon yapmanın yeni yollarını bulmuştur. Yuga Labs; etik hayır kurumu bağışları, yükseltmeler ve diğer üyelik bonuslarını birleştirerek tanıdık CryptoPunks formatına heyecan katmıştır. NFT topluluğunun geri kalanına benzer şekilde bu proje de NFT’lerin yalnızca koleksiyonluk olmasından öte kullanılabilmesine artık daha fazla odaklanıldığını göstermektedir.

Kaynak : Binance