Volkan Köklü: ‘Hem Ekonomik, Hem de Kaliteliyi Üretme Yolundayız!’

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

31.10.1990, İstanbul doğumluyum. Eğitim hayatım çok iç açıcı olmadı açıkçası, bunun sonucunda kendimi hızlı bir şekilde iş hayatında buldum. Tabi ki ticaret beni direk masa başında karşılamadı 3-4 yılım üretim safhasında teknik bilgi ve üretim aşamasını öğrenmem ile başladı. Her genç gibi zorlu bir süreç olarak görülse de ben tam aksine bulunduğumuz sektör’de çok genç olmamın verdiği avantaj ve babamın sektör’de çok eski olmasından dolayı kendimi hep bir adım önde hissettim. Kendime hep hedefler koydum eğer bir işi yapıyorsam bu en iyisi olmalıydı, bunun için ne yapmam gerekiyor? Ticaret’te başarının sırrı nedir? Üretici olmak için sadece bir ürünü üretmek yeterli mi? Bunun gibi bir çok soru sordum kendime. Şu anda yönetim kurulu başkanlığını yaptığım Atlaspool firmasında sektörde lider firma anlayışı ile yürütme ve sürekli yenilikçi, üretime önem veren bir kurum olarak büyütme ivme kazandırma çabası içerisindeyim.

Firmanız Atlaspool‘un Çalışmaları ve Üretimleri Hakkında Bizleri Bilgilendirir Misiniz?

Atlaspool havuz ekipmanları sektörüne pek çok alanda hizmet vermektedir. Kuruluşundan bu yana emin adımlarla, hızla büyümekte ve her geçen gün bir çok yeni ürünü imalat portföyümüze katmaktayız. Yaklaşık 40 ülkeye direk veya bayiiler aracılığıyla satışlarımız mevcuttur. Atlaspool havuzculuk faaliyet alanı içerisinde 10 yıla dayanmış bilgi birikimi ile müşteriye her türlü kolaylığı sağlamakla birlikte kalite, ekonomik ve fonksiyonel özellikleriyle sizleri hem kendi ürünlerimizle tanıştırıyor hem de dünya çapında markaları en uygun fiyatlarla hizmetinize sunuyoruz.

Turizm ile iç içe bir sektördesiniz. Son yıllarda sık sık karşımıza çıkan teras havuzlar vb yenilikler ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Öncelikle havuz denildiğinde aklımıza ilk olarak turizm ve tatil bölgeleri geliyor ister istemez, bununla birlikte insanlar artık standartlardan ziyade farklı görselliklere biraz daha sıcak bakıyor ve şehir yaşantısındaki iç içe ve kalabalıktan uzak kısacası biraz daha uç noktalarda dinlenmenin ve serinlemenin keyfini sürmek istiyor. Buna bir örnek olacakta dediğiniz gibi teras havuzlar geliyor. Teras havuzları insanların son zamanlarda tercih etmesinin en büyük sebeplerinden birisi aslında görselliğe biraz daha fazla önem vermemiz ve kişinin kendini daha huzurlu hissetmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında ınvınıty havuz olarak bilinen sonsuz görünümlü havuzlarda son zamanlarda çokça tercih edilen seçeneklerdendir, bizler tabi ki de sadece ürün satmak odaklı değil ürünlerimiz ile bir sanat yaratma çabası içerisinde olduğumuzdan standartların dışında bu tarz havuzlara biraz daha sıcak bakmaktayız.

Çok sık seyahat ediyorsunuz. Çok fazla ülke, çok fazla şehirde zaman geçiriyorsunuz. En beğendiğiniz havuz sistemini bizimle paylaşır mısınız?

Atlaspool olarak Dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlememizin en büyük sebeplerinden bir tanesi de olmazsa olmaz iş seyahatlerimiz oluyor tabi ki de, dünyanın neresinde olursa olsun havuz ekipmanları ihtiyacı var ise bizimde Türk ürünlerini, kalitesini oralara taşımamız gerektiğini düşünüyor ve bunun içinde her gün biraz daha fazla çalışıyoruz. Tabi ki de teknoloji ilerliyor bizlerde bunun doğrultusunda farklı havuz sistemleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ancak bunda en çok dikkat ettiğimiz etken sağlık. Bilindiği üzere yüzme havuzları çok iyi denetlenmediğinde ve uygun bir filtrasyon sistemi yapılmadığında insanlar da birçok sağlık sorunları meydana getirebiliyor. Bunun doğrultusunda en beğendiğimiz havuz sistemi, sağlıklı olan demek en doğrusu olabilir.

Türkiye’de yerli üretim yapıp yurtdışına ihracatını gerçekleştirdiğiniz bir çok ürününüz mevcut. Bu ürünlerin tercih edilme noktasında özellikleri, farklılıkları nelerdir?

Atlaspool olarak daha öncede belirttiğim üzere yaklaşık 40 ülkeye ihracatımız mevcuttur, bundaki en büyük başarının sırrı ekonomik olma uğruna kaliteden kaçarak maddi kazanç peşinde olmak yerine bir ürünü hem ekonomik hem de kaliteliyi üretme yolunda olmamız sağlamıştır. Bizim için süreklilik çok önemli firma politikası açısından bir ürünü satıp unutmak yerine bir ürünü sattıktan sonra müşterilerimize geri dönüşlerimizin ve servis ağlarımızın çok iyi olması gerekmektedir. Yani firma Atlaspool ürünlerini aldıktan sonra en ufak bir sorunda karşısında bir muhatap bulamadığında o firmanın sizler ile birlikteliğini sürdürmesi çok zor olmaktadır. Bundan dolayı İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Rusya, Tanzanya, Dubai, Abudhabi, Azerbaycan ve bunun gibi birçok ülke de hem ürün stoklarımız hem de servis ağımız mevcuttur. Bu durum da insanlara biraz daha güven sağlıyor ve bizleri tercih etmelerinde en büyük etkenlerden birisi oluyor.

Sektörünüz turizm ile ne kadar alakalıysa inşaat sektörü ile de bir o kadar bağlantılı. Sadece villa tarzı evler de değil, şehir içlerinde yapılan sitelerin de neredeyse hepsinde açık ya da kapalı havuz bulunuyor. İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan hızlı yükselişi, Türkiye’nin havuz sektörün de öncü bir isim olan Atlaspool olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye inşaat sektöründe çok hızlı ilerleyen ülkelerin başını çekiyor, kentsel dönüşüm kapsamında da inşaatların sokak içlerine kadar girdiğini hepimiz görüyoruz. Havuz sektörü olarak baktığımızda ise biz bunu arz-talebe bağlıyoruz. Sebebi ise havuzun artık hobinin dışında ihtiyaç haline gelmiş olması. Ayrıca bu, insanların ev alırken ilk sorduğu soruların başında ‘’ havuz var mı ‘’ geliyor olmasından da anlaşılmaktadır. Çünkü insanlar artık şehir hayatının verdiği yorgunluğu, iş stresini havuz yüzerek ve zaman geçirerek atmaya çalışıyor. Kendilerini bu şekilde dinlendirerek, hem özel hem de iş hayatında motive etme aracı olarak kullanılıyor. Bu uygulamanın bir başka nedeni ise havuzun konut satışını hızlandırması. İnşaat firmaları kendi aralarında rekabet gücünü artırmak amacı ile konut satışı yapacakları müşterilerinin yaşam standartlarını üst düzeye çıkarmak için böyle bir uygulamaya gitmektedir.

Genç bir patronsunuz. Gelecek yıllar için planladığınız yatırımlarınızı, projelerinizi BossLife Dergi okurlarıyla paylaşır mısınız?

Şahsım olarak gelecek yıllar için büyük hedeflerim var, firmamızı Türkiye’de olduğu gibi Dünyada’da en üst seviyelere taşıyarak sektörün zirvesine getirmek olacaktır. Gelecek yıllardaki ilk hedeflerimiz arasında ürün gamımızda olmayan ürünlerin ve yurtdışından tedarik edilen ürünlerin, ülkemizde üretilmesini sağlamak ve dış pazara bağlılığını azaltmak yer alıyor. Onun dışında üretim tesislerimizi genişleterek daha fazla iş imkanı daha fazla üretim kapasitesine çıkma yönünde adımlarımızı attık hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Son olarak BossLife Dergi okurlarına genç bir iş adamı olarak neler söylemek istersiniz ? Öncelikle ülkemizin üretime ihtiyacı var, Türk ürünlerine daha fazla önem verilmesi ve tercih edilmesini istiyorum. Yeni nesil olarak eskiye göre çok daha güçlüyüz bu gücü iyi değerlendirmeli ve ülkemiz için daha fazla çalışmalıyız.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here