Home Yaşam Sevgi İnsanın Özüdür

Sevgi İnsanın Özüdür

İnal Aydınoğlu Anlatıyor…

Yaşam, sevgi, mutluluk, gönüllülük, kadın-erkek ilişkileri, liderlik gibi konular üzerine yazdığı 11 kitabıyla ve Türkiye’ye gönüllülük kavramını ilk

öğreten kişi olarak tanınan Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, 1978 yılından günümüze gönüllülük yolculuğunda bulduğu coşkuyu, sevinci ve mutluluğu başka insanlarla paylaşıyor. İnal Aydınoğlu az sonra okuyacağınız satırlarda; hayatı kavgasız, barış ve huzur içinde yaşamak isteyenlerin gönlünde mevcut olan yüce gücü uyanık tutmaları, gönüllülük bilincinin ve sevginin yaşamlarını yönlendirmesine izin vermeleri gerektiğini belirterek, sevginin düzeltemeyeceği hiçbir şey olmadığını vurgulayacak. Bundan böyle her ay “İnal Aydınoğlu ile Gönül Yolculuğu’’ köşemizde İnal Aydınoğlu’nun kaleminden hayatı paylaşacağız.

İnsan sevgiyle doğar, sevgiyle yaşar, sevgiyle var olur, hayata sevgiyle bağlanır. Sevme ve sevilme umudunu kaybeden bir insan için yaşamı sürdürmek anlamsız bir yük haline gelir. Sevgisiz kaldığını, sevgiden uzaklaştığını hisseden insanın hayatı susuz kalmış topraklar gibi kurur, çölleşir, çöl fırtınaları ile her gün ayrı yöne savrulan kumlar benzeri, tutunacak yer arar durur. Olumsuz düşüncelerin en büyük nedeni insanın sevgisiz kaldığını, hayatının anlamının kaybolduğunu düşünmesidir. Doğduğumuz günden, öldüğümüz güne dek en büyük arayışımız sevgidir. Çünkü biz sevgiyle besleniriz.
Ana rahminde annenin kalp atışlarını dinleyerek, varlığını
ve sevgisini hissederek güven duyar,
yaşama tutunuruz. Annenin şefkatiyle
huzur bulur, sarılışıyla mutluluğa ulaşır,
her dokunuşuyla sanki dünyaların bizim
olduğunu hisseder, yaşamanın sevinç
ve coşkusunu duyarız. Okula başlayınca
sevgiyi öğretmende, gençlikte karşı cinste
ararız. Evlilik, sevgide buluşmanın, sevgide
birleşme ve bütünleşmenin umutlu bir
arayışıdır. Sevgide birleşen eller ve gönüller
hayatın güzelliğine kavuşur. Çocuklarımızı,
akrabalarımızı, dostlarımızı severiz ama sevgi
gerçek hedefini tüm insanları sevdiğimiz ve
karşılık beklemeden hizmet ettiğimiz zaman
bulur.

Boşanmak bir gencin yaşamında nasıl büyük maddi, manevi hasarlar yaratır bilir misiniz? Gençler sevgilerinin gerçeklere dayanamayacağı korkusu içinde evlilik öncesi dönemlerde gerçekleri birbirlerinden saklıyorlar veya gerçek dışı şeyler söylüyorlar. Oysaki gerçekleri korkmadan ortaya koyarlarsa ya ilişkiyi fazla ilerlemeden bitirir ve gerçekler dışında yürüyen bir ilişkiden daha büyük zararlar görmeden kurtulurlar veya ilişkinin gerçeklere dayandığını görür güvenli yürürler. Sevmek çok kolaydır. Fiziğimiz sevgiyle yaşamak için yaratılmıştır. Kalbimiz dakikada 70-80 kez tüm vücudumuza sevgi yayar. Kollarımız sevgiliye sarıldığı, muhtacı koruduğu zaman gerçek işlevine ulaşır. Zorluk ve kolaylık Gözlerimizi sevgi ışıldatır. Dilimiz sevgi sözleri söylediği zaman, kulaklarımız sevginin sesini duyduğu zaman görevini yapmış olmanın sevincine kavuşur. Hayatımız sevginin yüceliği ile olgunlaşır. İnsan sevgi içinde yürürse huzuru ve mutluluğu bulur; daha çok sevebilmek için yolu aydınlanır. Huzur, mutluluk, sevinç ve coşku yalnızca sevginin egemen olduğu yerde insana yoldaş olur. Sevgi dolu bir kalpte haksızlık, hukuksuzluk barınmaz. Diğer insanların görüşlerine, düşüncelerine, sözlerine ve fikirlerine en derin saygı duyulur. Sevgi dolu bir insan kavga istemez, mücadeleye olanak tanımaz, yaptığı işte, söylediği sözde yanlışa yer bırakmaz. Eğer hayatınız doğru şeyler kendiliğinden önünüze gelir. Sevgiyle dolu insan engelsiz yaşar, önüne çıkan engelleri kolay aşar. Hayatın zorluğu, sevgiye koşullar koyduğumuz, ayrım yaptığımız ve sevgimizi gölgeleyecek şeylerle uğraştığımız, bağımlılıklar edindiğimiz zaman ortaya çıkar. Evrende görevi, işlevi ve yararı olmayan hiçbir şey bulunmaz. Ancak biz, kendi ayrımcı düşüncemizle onları sınıflar iyi, kötü, yararlı, zararlı, güzel, çirkin diye sıfatlar veririz. Kendi değerlendirmelerimizle hayatımızı zorlaştırır, bizce iyi, güzel, yararlı olanı ararız. Kendimizi hâkim, savcı zanneder insanları yargılar, suçlar, hükümler verir, ilişkilerimize koşullar koyar, hayatımızı her gün biraz daha zora sokarız. Sevip, sarılıp insanlarla birlikte olmak dururken, kıskanır, kavga çıkarır, kin tutar, küs kalırız. Esirgemeden vermek, paylaşmak, cömert davranmak yerine hesap yapar, karşılık bekler, hasisleştikçe hasisleşiriz; sevgimizi gölgeleriz. Kinin, kıskançlığın, korkunun olduğu yerde sevgi yaşama lezzet, güzellik ve zenginlik katacak ortamı bulamaz.

Sevgi ve gerçek

Sevgi insanın özü olduğu gibi yaşamın da özü ve en önemli gerçeğidir. Hayatımızı gerçekler üzerine kurmadan ve gerçeklere uygun yaşamadan diğer insanlarla, birliğe, sevgiye ve dostluğa ulaşamayız. Sevgi gerçekler içinde yaşar. Sevgiyi gerçeklerden uzaklaştırıp riske atmamak gerekir.

Severek, sevilerek yaşamak hayatın en kolay yolu Sevgi gölgede kalıp geriye çekildikçe yaşamda aklın ve çıkarın egemenliği artar. Sevgi ve akıl dengesinin bozulması başta hak, hukuk, adalet olmak üzere toplumdaki dengeleri bozar. İnsana özgü yeteneklerimiz ve güçlerimiz sevgi, şefkat ve merhametle aydınlanırsa hayra, hizmete, rahmete ve berekete doğru yol alabilir. İnsan aklıyla ampulü bulup dünyayı aydınlatabilir, hastalıklara şifa bulabilir. Sevgisiz ortamlarda kavga, mücadele, şiddet içinde yaşayanlar ise dünyayı savaşlara atabilir, hatta atom ve hidrojen bombalarını bulup dünyayı acılara boğabilir. Sevgi yaşamın her yönünü etkileyen yüce bir duygudur. Sevilen bir şeye veya insana bağlı olmaktan çok öte bir şeydir, insanın özüdür. Sevgi içinde yaşayan insanın kalbi, tüm evrene, her şeye, her varlığa tüm insanlığa açıktır. Kendini odak noktası yapmaktan uzak durur, odağında diğer insanlar vardır. Sevdiği her şeyin, her insanın iyiliğine, gelişmesine, ilerlemesine yönelir. Kendinin olduğu kadar başka insanların da ruhsal erginlik ve olgunluk yolunu paylaşması için çalışır. Sevginin yüce bir ruhsal değer olduğunu bilir; hak, hukuk, adalet, şefkat, merhamet ilkeleri içinde erdemli bir yaşam sürdürür. Sevgiyi gelişme yolunda heyecan verici bir kaynak olarak görür. Sevgiyle zenginleşen insanın, insana özgü değer ve yetenekleri ruhun aydınlığı içinde hızlı gelişir, yaşamını güzelleştirir. Severek, sevilerek yaşamak hayatın en kolay yoludur.

page65image52474256

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here