İŞTE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİ

Türkiye’nin en büyük şirketleri 2019 listesi! Finansal kurumlar ve holding şirketleri dışındaki tüm sektörleri kapsayan BossLife Türkiye, araştırmasını yaptı.Türkiye’nin en büyük şirketleri, Türkiye’nin en büyük holdingleri, Türkiye’nin en zengin şirketleri gibi aramalar yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Türkiye’nin en büyük şirketleri 2019!

page24image2356432

TÜPRAŞ

88.552.170.000 TL

1983 yılında ülkemizde bulunan rafinerilerin tek bir kurum altında toplanmasıyla kurulduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde TÜPRAŞ Rafinerileri coğrafya derslerinden hatırladığım kadarıyla Batman, Kocaeli, Aliağa ve Kırıkkale’dedir. Bu arada Batman petrol çıktığı için rafineriye sahip diğerlerinden Aliağa ve Kocaeli de körfezde bulunduğundan rafineri kurmak mantıklı ama Kırıkkale’de neden bir rafineri olduğunu hiç anlamadım öğrencilik hayatım boyunca. Doyurucu bir cevap vermek isteyen aşağıya yorum yapsın lütfen. 2006 yılında özelleştirilmesi tekrardan yapılmış ve Shell-Koç grubuna geçmiştir bu kurum.

TURKISH AIRLINES

62.853.000.000 TL

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları kısaca THY ( Turkish Airlines ) 20 Mayıs 1933 yılında Atatürk Hava Limanı merkezli olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM ) tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin en büyük 3. özel şirketi olan THY Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika gibi dünyanın tüm bölgelerine sunduğu uçuş hizmeti ile kısa sürede büyük işler başarmış bir şirkettir. Skytrax 2013 ödüllerine göre Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi ünvanını kazanan Türk Hava Yolları ayrıca dünyanın en büyük 9. hava yolu şirketi olmayı başarmıştır.

PETROL OFİSİ

49.933.106.000 TL

Petrol Ofisi, kamu ve özel sektör kuruluşları ile nihai tüketicilerin gereksinimi için petrol ve
petrol ürünleri satın almak, ithal etmek ve ülkenin tümünü kapsayacak şekilde stoklar oluşturup pazarlamasını yapmak amacıyla 1941 yılında, Ankara’da dokuz personelli bir kamu kuruluşu
olarak faaliyete başladı. Simgesi ağzından alev çıkan dişi kurttur; bu simge Türk mitolojisinin temel figürlerinden olan dişi kurt Asena’ya dayanmaktadır. 1983 yılında anonim şirket yapısına kavuşan ve 2000 yılında özelleştirilen Petrol Ofisi, günümüzde yaklaşık 1700 akaryakıt istasyonu, 1 madeni yağ fabrikası, 9 akaryakıt terminali, 3 LPG terminali, 20 havalimanı ikmal ünitesi ve yaklaşık 1 Milyon metreküp depolama kapasitesiyle Türkiye’nin önde gelen akaryakıt, LPG dağıtım ve madeni yağ şirketidir.

OPET

42.997.122.000 TL

OPET’in kuruluşu, şu anda Yönetim Kurulu Başkanı olan Fikret Öztürk’ün 1982 yılında öğretmenlikten ayrılıp ticaret hayatına geçişi ile başlamıştır. Mersin’de madeni yağ ve akaryakıt konularında faaliyet gösteren Öztürkler Limited Şirketi’ni kuran Fikret Öztürk eşi Nurten Öztürk ile birlikte Öztürkler Limited’i kısa sürede büyüterek pek çok madeni yağ ve akaryakıt markasının bayiliklerini alır. 10 yıl içinde Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası akaryakıt dağıtım şirketlerinin en büyük akaryakıt ve madeni yağ distribütörü olan şirket, 16 akaryakıt istasyonun da sahibi ve işleticisi olmuştur. 1992 yılında İstanbul’a taşınan Öztürk çifti, aynı yıl bir akaryakıt dağıtım şirketi kurmaya karar verir. Böylece Öztürkler Petrol, OPET adını alır ve Anadolu’dan başlamak üzere Türkiye’nin pek çok ilinde istasyonlar açar. 2002 yılı sonunda Koç Holding Enerji Grubu’nun %50’sine ortak olduğu OPET, kuruluşundan bu yana alt yapı yatırımlarına ağırlık vermiştir. OPET’e büyük
bir rekabet avantajı sağlayan depolama kapasitesi, 1 milyon metreküp’ün üzerindedir. Halen Türkiye’nin
2. büyük akaryakıt dağıtım şirketi olan OPET’in SUNPET markası ile birlikte 1400’ün üzerinde istasyonu bulunmaktadır.

FORD

33.292.030.000 TL

Resmî olarak 1959 yılında kurulan Ford Otosan, Türkiye de Otomobil sanayinin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamış, kısa sürede araba montaj fabrikasından üretim merkezi konumuna gelmeyi başarmıştır. 1966 yılında seri üretimine başladığı Anadol Marka Otomobil ile Türkiye de otomotiv sanayinin ilk tohumlarını eken şirkettir.1928 yılında Vehbi Koç, Ankara da kurduğu Otokoç firması ile Ford Motor Company nin distribütörlüğünü aldı ve 75 senelik bir serüvenin başlangıcını oluşturdu. 1946 yılında Koç grubu resmen Ford Motor Company nın Turkiye temsilcilisi oldu.

RÖNESANS HOLDİNG

23.359.057.000 TL

1993 yılında Rusya St. Petersburg’da kurulan Rönesans Holding, halen dünyanın 28 ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. Holding, inşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji, endüstri tesisleri ve sağlık ana dallarında faaliyet gösteriyor. Dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Rönesans Holding
33. sırada yer alıyor. Avrupa’nın ise 9’uncu en büyük müteahhitlik şirketi konumunda. 2018 yıl sonu itibarıyla 4,9 milyar dolar global ciro ve 8,4 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip olan holdingin hedefi, orta vadede inşaat sektöründe dünyanın en büyük ilk 10 kuruluşu arasına girmek… 2016 yılında 215 milyon dolar yatırımla Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) ortak olduğu Rönesans Holding, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri, imalat sanayi tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek işleme tesisleri, otomotiv ve makina fabrikaları, devlet binaları, sağlık kompleksleri ve enerji santrallerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar ve karma yapılar inşa ediyor.

ZORLU ENERJİ

6.729.806.000 TL

1993 yılında Zorlu Grubu’na ait sanayi kuruluşlarının elektrik ve buhar ihtiyaçlarını karşılamak üzere Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. kuruldu. 1997 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile otoprodüktör anlaşmaları imzalandı.

Lüleburgaz ve Bursa illerinde iki adet enerji santralinin yapımına başlandı. Lüleburgaz’da 7 MW gücünde elektrik ve 20 ton/saat kapasitesinde buhar verebilen ilk santral devreye alındı. 2000 yılında Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnş. Tic. A.Ş. kuruldu.Toplam kapasite 156 MW elektrik, 150 ton/saat buhara çıkarıldı. Kapasitenin Zorlu Grubu dışına satılma oranı %70’e yükseldi ve Zorlu Enerji Grubu enerji piyasasında yerini aldı. Şirketin ödenmiş sermayesinin %20
’si İMKB aracılığıyla halka arz edildi.Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri A.Ş. kuruldu. 2018 yılında Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji alanındaki öncülerinden olan Zorlu Enerji, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı Borsa İstanbul (BİST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üst üste 3’üncü kez yer aldı.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here