Fleetcorp CEO’su Dr. Barbaros ÇITMACI Anlatıyor…

Operasyonel filo kiralama sektörü son zamanlarda büyük yükseliş içinde. Birçok firma artık masraflardan tasarruf etmek üzere araç kiralama yöntemini tercih ediyor. Bu konudaki sorularımızı Fleetcorp CEO’su Dr. Barbaros ÇITMACI yanıtladı. Sektörün gelişimi ve operasyonel filo kiralama sektörünün önde gelen kuruluşlarından Fleetcorp ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

• Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kariyerinizden bahseder misiniz?

1975 yılının Ağustos ayında, Almanya – Stuttgart’ta doğdum. 1 sene sonra ailem İstanbul’a kesin dönüş yapıyor ki sonrasında tüm eğitim hayatım ve iş hayatımın önemli kısmı İstanbul merkezli geçmiştir. Liseyi VKV Koç Özel Lisesi’nde okuduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde sırasıyla İşletme Bölümü’nü, Yüksek Lisans tarafında Sermaye Piyasaları-Borsa ve son olarak 2008 yılında Bankacılık Anabilim Dalı’nda doktoramı tamamladım. Kariyerime, aslında üniversite esnasında yabancı bir fon yönetimi şirketinde, 1995- 1996 döneminde döviz masasında görev alarak başladım. 1997 yılında Deutsche Bank Türkiye, o zaman ki adıyla Bankers Trust’ın hazine bölümünde hisse senedi portföy yöneticisi ve araştırma uzmanı olarakişe başladıktan sonra 2000-2011 yılları arasında Doğuş Grubu’nun banka ve banka dışı finansal kuruluşlardaki ortaklıklarında hazine, finans, strateji ve iş geliştirme alanlarında üst düzey yönetici olarak görev aldım. 8 yıl Volkswagen Doğuş Finans’ta (VW Financial Services AG-Doğuş ortaklığı, VW AG’nin finansal hizmetler kolu, otomotiv finansmanı, faktoring, operasyonel filo kiralama ve sigorta şirketi) ve 3 yıl GE Money Romania’da (GE Capital – Doğuş ortaklığı, finansal kiralama, bireysel finansman ve mortgage şirketi) çalıştım. Temmuz 2012’de katıldığım Fleetcorp’ta yaklaşık 3.5 sene genel müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra yönetim kurulu tarafından 29 Şubat 2016 itibarıyla genel müdür olarak atandım. Yurt dışı pazarlar yönetim kadrosunda yer almak, aslında son 11 yıldır kariyerimin bir parçası. 2005-2008 yılları arasında VW Financial Services AG Gelişmekte Olan Ülkeler Masası’nda Brezilya ve Hindistan’da bulunan hazine ve sermaye piyasaları takımlarında görev yaptıktan sonra bugün de Fleetcorp’un %100 sermayedarı The International Investor Yatırım Komitesi’ne destek vermekteyim. Gerek yüksek lisans gerekse de doktora programlarını tamamladıktan sonra üniversitelerde “Gelişmekte Olan Piyasa Ekonomilerinde Yatırım”, “Fon Yönetimi”, “Finans Organizasyonu Oluşturma”, “Merkez Bankası B/S ve Hazine/Fon Yönetim Stratejileri”, “Sermaye Piyasası İhraçları”; “İşyerinde Strateji”

page48image70199248

İş Kadınları konularında konferanslar vererek elimden geldiğince akademik alan ve iş hayatı geçişkenliğinde ögrencilere deneyimlerimi aktarma sansına sahip oldum. Bunun, benim çok önem verdiğim konular arasında yer aldığını eklemek isterim, çünkü yöneticiler olarak köprüyü etkin tutmamız lazım.

• Kısaca Fleetcorp’tan bahsedebilir misiniz?

Fleetcorp, operasyonel filo kiralama sektöründe 105 kişilik kadrosu ile faaliyet gösteren ve merkezi İstanbul’da bulunan, %100 yabancı sermayeli bir kurum… Genel merkezin yanı sıra İzmir’de bölge ofisimiz ve Adana’da bölge temsilcimiz bulunuyor. Burada
22 yıllık bir deneyimden bahsediyoruz, çünkü kuruluş dönemi 1996 yılına kadar uzanmakta… Kuveyt merkezli bir yatırım holding kuruluşu olan The International Investor, kısaca TII’ın %100 sahibi olduğu Fleetcorp, global deneyimlerin ve yerel uzmanlığın etkin ve doğru bileşimiyle, en önemli faktör olan insan kaynağının;

daha doğru ifade ile Fleetcorp ailesinin özverili ve başarılı çalışmasıyla sektörün
lider kurumları arasında yer alıyor. Şirket olarak iş üretim kanalımız sadece kendi log’umuzu değil, aynı zamanda stratejik iş birliklerini de içermekte. Çok uluslu şirketlere dönük olacak şekilde Daimler AG’nin %100 sahibi olduğu Athlon önemli bir platform. Yine Renault Filo Kiralama ve Mercedes Benz Kiralama ile ciddi bir müşteri ve coğrafik çeşitlendirme yaratmış durumdayız.

• 2017’de ne kadar büyüdünüz? 2018 yılı büyüme tahmini nedir?

Operasyonel filo kiralama sektöründe ciro; kira geliri ve ikinci el satış geliri
toplamı olarak ifade edilir. 2017 itibarıyla bu rakamın 820 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesi, bizim için bir önceki yıla göre %45’lik bir artış anlamına geliyor. Fleetcorp olarak 2010 yılından itibaren uygulamaya koyduğumuz sürdürülebilir büyüme neticesinde, öz kaynaklarımızı kesintisiz artırmış ve toplam aktiflerimizde
1,6 milyar TL kapanış değeri ile %5 artış yakalamış durumdayız. Geçtiğimiz yıl araç parkımız 19 bin seviyesinde gerçekleşti. 2018 ve 2019’un tamamına, finansal varlıkların volatilitesinin fazla olacağı bir dönem olarak bakıyoruz. TL’nin yabancı paralara karsı negatif performansı, ödemeler dengesi ve büyümenin kalitesi ana kriterler olarak kalmaya devam edecek. Filo kiralama tarafında ise talep yaratma konusunda endişemiz yok. Ülkemizde araç parkını kredi veya peşin yoluyla satın alma tercihinde bulunan ciddi bir küme var. Hangi ölçekte olduğundan bağımsız şekilde, şirketlerin sahip olduğu binek araç parkını 2,5 milyon olarak görmekteyiz. Sektör şu anda, 30 milyar
TL aktif büyüklük ve 370 bine ulaşan yönettiği araç portföyü ile büyüme potansiyeline sahip. Fleetcorp özelinde ise aktiflerimizi 2017 kapanışına göre %20 artırarak 1,9 milyar TL seviyesine getirmeyi düşünüyoruz. Ciro ve araç parkı, 2017 seviyelerinde gerçekleşecektir.

• 2018’e sektörün genel bakışını özetler misiniz? Büyüme, küçülme ya da daralma bekleniyor mu? Ya da büyüme olacaksa büyüme nereden gelecek? Nasıl bir büyüme planı var?

Sektör, 2017 kapanışını %10 büyümeyle gerçekleştirdi. 370 bin seviyesinden dolayı artık bir baz etkisi de var. Aslında büyümek için talep anlamında potansiyel ortada duruyor fakat araç fiyatlarındaki pahalılığın ve ikinci el satış fiyatlarındaki artışın biraz bunun gerisinde kalması kira fiyatlarının da yükselmesine yol açtı. Elbette bir diğer faktör de fonlama maliyetinin artış göstermesi… Ben bir hedef ifade etmek istemem, yalnız 3 yıl sonra sektörün aktif büyüklüğünün 40 milyar TL seviyesinde olması şaşırtıcı olmaz.

• Operasyonel filo kiralama sektörünü değerlendirebilir misiniz?

Filo yönetimi, ülkemizde farklı uygulamalarla birlikte 20 yıllık bir geçmişe sahip. Bu alanda Avrupa’ya bakıldığında, neredeyse 40-50 yıl arasında bir deneyime sahip olduklarını görüyoruz. Bununla birlikte sektörün geldiği nokta oldukça etkileyici; 2010-2017 döneminde yıllık ortalama %18 oranında büyüme sergileyerek 110 binden 370 bin adetlik araç parkına geldi. Tabii global ölçekte yabancı oyuncuların da 2005 ve sonrasında Türkiye pazarına girmesiyle ve yerli oyuncuların da çalışma prensiplerini günün şartlarına uyumlandırmalarıyla ivmelenmenin çok daha sağlıklı performans gösterdiğini ifade edebilirim. Sektörün 30 milyar TL olan aktif büyüklüğüyle artık ciddi bir büyüklükte olduğunu ifade edebilirim. Mevcut araç parkının ulaşılabilir pazar büyüklüğüne bakıldığında Avrupa’da %35 seviyesinde iken ülkemizde %13 seviyesinde olması filo kiralamanın potansiyelinin ne kadar çok olduğunu göstermektedir.

Sektör oyuncularının, eko-sistem koordinasyonunun merkezinde yer aldığını vurgulamak isterim. Sanılanın aksine sadece araç alımı ve satımından oluşan bir iş akışı yok. Sigorta, servis gibi satış sonrası, sermaye piyasası ve bankacılık piyasası temelindeki finansman kaynakları ve global stratejik oyuncuların gerek sermayedar gerekse de anlaşmalarla ülkemizde bulunmaları potansiyeli sürekli canlı tutmakta. Elbette bir de otomotiv sektörünün geleceği var; neredeyse 1 milyon satış artık kanıksanmış durumda, oysa bu rakamda şu anda filo kiralamada kapsamı dar olan hafif ticari araç yok. KOBİ, OBİ ve çeşitli teşvik planları konuşulurken, şirketlerin likidite politikalarını desteklediği için filo kiralama çok daha revaçta olmalı. Kullanıcıların, teknolojileri sürekli gelişen araçları kullanmaları ve trafikte daha güvenli sürüş deneyimine sahip olmaları yine sektörün sunduğu bir katma değer.

• Operasyonel filo kiralama, şirketlere ne gibi avantajlar sağlıyor? Sizin bu alanda sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Operasyonel kiralama, işletmelere çok önemli alanlarda tasarruf olanağı sağladığı için her geçen gün daha fazla firma tarafından
tercih ediliyor. Çünkü bakım, hasar, onarım, sigorta, ikinci el
değeri, vergi, yedek araç vb. işletim süreçleri ile uğraşmalarına gerek kalmıyor. İşletmeler bu sayede zaman ve iş tasarrufu gerçekleştiriyor. Biz müşterilerimize 3 farklı ürün paketi ile araç sayısı sınırlaması olmaksızın hizmet sağlıyoruz. 12 aydan 48 aya kadar çok kapsamlı kiralama seçeneklerimiz bulunuyor. Kiralama hizmeti süresince müşterilerimize sunduğumuz çok özel avantajlar var: Araçların yetkili servislerde orijinal parça kullanılarak bakımı, onarım hizmetleri, zorunlu trafik sigortası ve plaka bazlı kasko poliçesi, lastik değişimi, yedek araç temini, 7/24 yol yardım desteği bunlar arasında sayılabilir.

Güçlü teknolojik alt yapımız sayesinde “Online Raporlama” gibi farklılık yaratan hizmetler de söz konusu olabiliyor. “Online Raporlama” hizmetimiz, müşterilerimize araçları ile ilgili plaka bazlı olarak, sözleşme başlangıç ve bitiş tarihi, kira bedeli, araç kilometresi, ceza bedelleri (açıklama, tutar detayı ile), bakım-onarım faturaları, işlem detayları, kira faturaları, egzoz ve fenni muayene bitiş tarihleri, hasar prim oranları vb. bilgileri görüntülü olarak alma imkanı tanıyor. Maliyet kontrolü ve takip kolaylığı da sağladığımız avantajlar içinde… Müşterilerimize, sözleşme bitim tarihinden 6 ay öncesinde yıllık öngördükleri kilometre limitlerini değiştirme fırsatı veriyoruz. Böylece müşterilerimiz kullandıkları kadar ödeme şansına da sahip oluyorlar.

Fleetcorp olarak sektördeki ilk mobil uygulamayı hayata geçirmiş olmanın da gururunu yaşıyoruz. iFleet uygulaması adını verdiğimiz sistem sayesinde arıza, kaza, hırsızlık bildirimi, lastik talebi, anahtar

işlemleri, ikame araç gibi müşteri talepleri doğrudan bize ulaşıyor. Bazı hizmetler için adres tarifine gerek duyulmuyor. Müşterinin sadece talep butonuna basması ile lokasyon tespiti yaparak hizmeti en kısa sürede kendisine götürüyoruz.

• Dijital dönüşümün sektörünüz için önemi konusunda neler söylemek istersiniz? Fleetcorp olarak siz bu konuda ne gibi çözümler sunuyorsunuz? Bu çözümlerinizi ve şirketler için önemini anlatır mısınız?

İçinde bulunduğumuz çağın gereği olarak dijitalleşme büyük önem verdiğimiz bir kavram. Bu açından sektörün ilk mobil uygulaması olan iFleet uygulamamızı hayata geçirdik. iFleet uygulaması ile araçların yolda oldukları süre boyunca ihtiyaç duyacakları 7/24 yol yardım hizmetlerini cep telefonuna getirdik. Kullanıcı iFleet uygulaması sayesinde arıza, kaza, hırsızlık bildirimi, lastik talebi, anahtar işlemleri, ikame araç işlemleri ile ilgili talebini doğrudan Fleetcorp’a iletebiliyor. Talep butonuna basıldığında kullanıcının lokasyonu belirleniyor. Nokta atışı iFleet uygulaması, sürücülere yolda ihtiyaç duyabilecekleri konaklama, günlük araç kiralama gibi ek hizmetler konusunda da telefonda danışmanlık hizmeti gerçekleştiriyor. Ayrıca kullanıcıların belirli bir limit dahilinde konutları ile ilgili çilingir, su tesisatı vs. taleplerinde de destek sağlıyor. Etkinlik rezervasyonu gibi konularda da danışmanlar öncülüğünde bilgiaktarımı yapılıyor. Sürücünün bulunduğu lokasyon bazında etrafında yer alan, benzin istasyonu, otopark, ATM, banka şubesi vb. alanların bilgilerini sürücülerle paylaşıyor.

Fleetcorp olarak müşterilerimize iFleet uygulaması dışında, firma özelinde tanımlanan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmalarına olanak tanıyan bir online raporlama hizmeti de sunuyoruz. Kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme giriş yapan firmalar; şirket araçları ile ilgili olarak araç kilometreleri, cezalar, bakım – kira ve diğer faturalar, muadil kuralları, yedek araç temini, ödeme planı, periyodik bakım tahmini, egzoz ve fenni muayene bitiş tarihlerinin yanı sıra hasar prim oranları gibi konularda da bilgi sahibi oluyor.

Bunun yanı sıra kullandığımız online mutabakat sistemi aracılığıyla iş ortaklarımızın mutabakatlarını kayıtlı elektronik posta adreslerine yollayarak %72 oranında geri dönüş alıyoruz. Geçersiz e-posta adreslerini bulup, mutabakatlara yanıt verecek doğru kişiye ulaşmasını hedefleyen yenilikçi çözümlerden yararlanıyoruz.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here